این مطلب ۵ بار خوانده شده

مردم ترکیه در اعتراض به هتک حرمت به قرآن کریم راه‌پیمایی کردند

معترضان ترکيه‌اي اقدام اخير نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان را در سوزاندن نسخه‌هايي از قرآن کريم، محکوم کرده‌اند.

بسیج پیشکسوتان: بيش از ۵۰۰ معترض ترک روز چهارشنبه (۱۷ اسفند، ۷ مارس) در استانبول در حالي‌که شعارهايي علیه امريکا، ناتو و اسرائيل سر داده بودند، پس از لگدمال کردن پرچم امريکا، آن را به آتش کشيدند.

بسياري از معترضان چهارشنبه شب، در حالي‌که نسخه‌هايي از قرآن کريم را بالاي سر‌گرفته بودند با در دست داشتن مشعل و پارچه نوشته‌هايي در ميدان تقسيم راه‌پيمايي کردند.

نيروهاي امريکايي مستقر در افغانستان در تاریخ ۲۰ فوريه، نسخه‌هايي از قرآن کريم و ساير کتب اسلامي را در پايگاه بگرام در ولايت پروان واقع در شمال شرق افغانستان، به آتش کشيدند.

يکي از معترضان ترک در اين خصوص گفت:"ما به اينجا آمديم تا به عنوان مسلماناني دلسوز اين حمله نيروهاي امپرياليستي به کتاب مقدس‌مان را محکوم کنيم. به فضل الهي ما هرگز در برابر اين ظلم و ستم ساکت نمي‌نشينيم. ما هميشه و در هر مکاني از قرآن دفاع خواهيم کرد. ما از هيچ اقدامي براي تنبيه افرادي که به قرآن (مجيد) بي‌احترامي کردند، کوتاهی نمي‌کنيم."

توهين نظامیان امریکایی به مقدسات مسلمانان، موج گسترده‌اي از محکوميت‌ها در سراسر جهان و برپايي اعتراضات در افغانستان و ساير کشورهاي اسلامي را به دنبال داشته است. ده‌ها نفر از جمله چند نيروي امريکايي در جريان اين اعتراضات جان خود را از دست دادند.

هرچند که باراک اوباما رئيس جمهوري امريکا با ارسال نامه‎اي به حامد کرزي همتاي افغان خود، از بابت اين هتک حرمت عذرخواهي کرده و مدعی شده که اين حادثه عمدي نبوده ولی مردم افغانستان اعلام کرده‎اند که عذرخواهی در مقابل چنین اقدام شنیعی به هیچ وجه قابل قبول نیست، و عاملان این اقدام وقیح باید محاکمه و مجازات شوند.

 

 

منبع: پرس تی وی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.