این مطلب ۴۹ بار خوانده شده

عملیات والفجر ۴

نام‌ عمليات: والفجر۴
زمان‌ اجرا۷/۲۷ /۱۳۶۲
مدت‌ اجرا: ۳۳ روز
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير): ۱۹۰۰۰
رمز عمليات: يا الله- يا الله‌ - يا الله‌
مكان‌ اجرا: منطقه‌ شمالي‌ شهر پنجوين‌ عراق‌ - جبهه‌ شمالي‌ جنگ‌
ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌
اهداف‌ عمليات: آزادسازي‌ بخشي‌ از ميهن‌ اسلامي‌ و ارتفاعات‌ مهم‌ منطقه، تصرف‌ پيشرفتگي‌ دشت‌ شيلر، مسدود ساختن‌ راه‌ ضدانقلاب‌ كه‌ از طريق‌ دشت‌ شيلر انجام‌ مي‌شد، تصرف‌ پادگان‌ پنجوين‌ و گرمك‌ عراق‌ و خارج‌ كردن‌ مريوان‌ از زير ديد و تير دشمن.
حماسه‌ بزرگ‌ جبهه‌ شمالي‌
دشت‌ وسيع‌ و دره‌ «شيلر» ميان‌ شهر مرزي‌ «بانه» و «مريوان» با فرورفتگي‌ خاصي‌ كه‌ از خاك‌ عراق‌ به‌ داخل‌ ايران‌ دارد، در گذشته‌ و در تاريخ‌ جنگ‌ تحميلي‌ منطقه‌ مهمي‌ به‌ شمار مي‌رود. بلندي‌هاي‌ «سورن»، «سوركوه» و «كاني‌ مانگا» در دهانه‌ اين‌ دشت‌ قرار دارند. عمليات‌ «والفجر۴» در سه‌ مرحله‌ با هدف‌ وصل‌ اين‌ بلنديها به‌ يكديگر درخط‌ خودي، از روز۲۷ مهر ماه‌۱۳۶۲ به‌ مدت‌ سي‌ و سه‌ روز در منطقه‌ جبهه‌ شمالي‌ سليمانيه‌ و پنجوين‌ انجام‌ شد.
حمله‌ ساعت‌۲۴ و با رمز «ياالله‌ ياالله‌ ياالله» در منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌ صدها كيلومتر مربع‌ آغاز شد.
نيروها از دو محور بانه‌ و بلندي‌هاي‌ «لري»، «گرمك»، «كنگرك» و در محور مريوان‌ و بلندي‌هاي‌ پنجوين‌ به‌ نام‌ «زله»، «مارو» و «خلوزه» به‌ پيشروي‌ پرداختند.
در مرحله‌ دوم‌ پس‌ از گذشت‌ دو روز از مرحله‌ نخست، بلندي‌هاي‌ سورن‌ و كاني‌مانگا و چندين‌ نقطه‌ ديگر آزاد شد، اما بر اثر پاتك‌هاي‌ دشمن‌ روي‌ قله‌هاي‌ كاني‌مانگا، برخي‌ از مناطق‌ دست‌ به‌ دست‌ شد و نهايتا در اشغال‌ دشمن‌ باقي‌ماند.
مرحله‌ سوم‌ عمليات‌ روز۲ آبان‌ ماه‌۱۳۶۲ به‌ اجرا درآمد. سپاه‌ پاسداران‌ تنها با۲۵ گردان‌ وارد عمل‌ شد و در مجموع‌۱۰۰۰ كيلومتر مربع‌ شامل۳۰۰ كيلومتر از اراضي‌ايران‌ و۷۰۰ كيلومتر از اراضي‌ عراق‌ آزاد شد و معابر نفوذي‌ گروهك‌هاي‌ ضدانقلاب‌ به‌ داخل‌ ايران‌ در دره‌ شيلر مسدود گرديد.
اين‌ عمليات‌ را۸ لشكر و۲ تيپ‌ از سپاه‌ پاسداران‌ و۱ لشكر پياده‌ از ارتش‌ به‌ انجام‌ رساندند. فرآيند اين‌ عمليات، تصرف‌ پيشرفتگي‌ دشت‌ شيلر، شهر و پادگان‌ پنجوين‌ و گرمك‌ عراق‌ و تسلط‌ بر۱۳ شهر و روستاي‌ عراق، همراه‌ با۱۹۰۰۰ تن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير و نابودي‌ ده‌ها گردان‌ كماندويي‌ و مخصوص‌ و گروهان‌ دشمن‌ بود.
دستاورد ديگر اين‌ عمليات‌ خارج‌ ساختن‌ شهر مريوان‌ از زير ديد و تير دشمن‌ و فراهم‌سازي‌ مقدمات‌ عمليات‌ آتي‌ در استان‌ سليمانيه‌ عراق‌ بود. همچنين‌ با انجام‌ اين‌ حمله‌۲۰۰ تن‌ از رزمندگان‌ اسلام‌ از اسارت‌ افراد ضد انقلاب‌ بيرون‌ آمدند.
ارتش‌ عراق‌ در طول‌ اين‌ عمليات‌۱۰ فروند هواپيما، يك‌ فروند چرخبال، بيش‌ از۹۰ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر زرهي،۲۰۰ دستگاه‌ خودرو و انبوهي‌ از سلاح‌ و مهمات‌ خود را از دست‌ داد و۵ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر،۱۰ دستگاه‌ لودر و بولدوزر،۲۰۰ دستگاه‌ خودرو سبك‌ و سنگين،۲۰ قبضه‌ سلاح‌ ضدهوايي‌ سام‌۷ ، مقداري‌ وسايل‌ مخابراتي، مهمات‌ و سلاح‌هاي‌ سبك‌ و سنگين‌ از دشمن‌ به‌ غنيمت‌ نيروهاي‌ ايراني‌ درآمد.
در اين‌ عمليات‌ سردار شهيد علي‌ رضائيان‌ فرمانده‌ قرارگاه‌ مقدم‌ حمزه‌ سيدالشهدا در منطقه‌ به‌ شهادت‌ رسيد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.