سه شنبه 24 فروردین 1395 | 11:27
رسانه، توضیح‌المسائل جامعه آمریکایی است
رسانه، توضیح‌المسائل جامعه آمریکایی است

 

سید ظهیر به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"

سیدظهیر الحسن نقوی با اشاره به فضای بکر و آماده تبلیغ دین در امریکا گفت: علت موفقیت اصلی بنده در فعالیتهای تبلیغی در امریکا، رعایت وحدت میان شیعه و سنی است.

تبلیغ و تبیین دین اسلام از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است به طوری که با تبلیغ دین، این امکان وجود دارد تا از مشتبه شدن حق و باطل و ارزشها و ضد ارزشها در عرصه های مختلف جلوگیری کرده و زمینه را برای گسترش آموزه های اسلام ناب فراهم کرد. حجت الاسلام و المسلمین سید ظهیر الحسن النقوی از مبلغین نمونه در عرصه بین المللی است که اصالتا پاکستانی بوده و بیش از یک دهه به فعالیت تبلیغ دین اسلام در آمریکا پرداخته است. وی مدیر شبکه ماهواره ای ولایت آمریکاست. در مدت کوتاهی که وی در تهران حضور داشت تا عازم کربلای معلی جهت اجرای برنامه «سلام یا حسین» شود، در نشستی صمیمانه در باشگاه پویای خبرگزاری تسنیم با وی درباره ظرفیتها و فرصتهای تبلیغ اسلام ناب در آمریکا، به گفتگو نشستیم. این فارغ التحصیل جامعه المصطفی با اشاره به این که آمریکا دارای فرصتها و ظرفیتهای فراوان تبلیغ دین مبین اسلام و آموزه های حیات بخش الهی است، معتقد است که متاسفانه از این فرصت و ظرفیت بزرگ، غفلت کرده ایم و از این فرصت تبلیغی به صورت محدود استفاده شده است و لازم است برای این مساله برنامه‌ریزی صحیحی انجام شود.

تسنیم: شما از کسانی هستید که سالها در امریکا دارای سابقه درخشان تبلیغ دین و صاحب شبکه ماهواره‌ای به نام شبکه ماهواره‌ای ولایت امریکا هستید. به نظر جنابعالی بستر فضای تبلیغ دین اسلام در امریکا چگونه است و تبلیغ دین در امریکا چه اهمیتی دارد؟
 در امریکا فضای تبلیغی بسیار زیادی  با کمترین هزینه وجود دارد و حتی یک طلبه عادی هم می تواند در امریکا به امر تبلیغ بپردازد و موفق باشد. ولی متاسفانه کسی به این ظرفیتهای تبلیغی توجه نمی کند. ما در آمریکا مراکزی داریم که حتی یک دلار هم خارج از امریکا نیامده است،  این مراکز دینی یا حسینیه یا مسجد یا مدرسه با پول مسلمانان امریکا به وجود آمده اند و مردم هم برای ساخت این مراکز بیش از 5میلیون دلار خرج کرده اند.

وهابیها هم در آمریکا شبکه ماهواره‌ای دارند

 فضای امریکا به نحوی است که چنان چه تبلیغات خوبی صورت بگیرد توان این وجود دارد تا اکثر جامعه امریکایی مسلمان شوند و به همین خاطر است که رسانه ها و امپراطور رسانه سیاست شیعه هراسی و اسلام هراسی راه انداخته اند و مشابه این کار نیز وهابیت علیه شیعیان و اهل تسنن راه انداخته است و سعی می کنند القا کنند شیعیان انسانهایی هستند که در مراسم عاشورا فرزندان اهل تسنن را می سوزانند. البته وهابیت در امریکا نیز فعالیتهای گسترده تبلیغی انجام می دهند به طوری که وهابی ها به درون زندانهای امریکا رفته و با آنها صحبت می کنند و آنها را وهابی می کنند و از این طریق مساجد خود را پر می کنند. علاوه بر این فعالیت وهابی ها در امریکا به حدی هست که آنها چندین شبکه ماهواره ای دارند و به صورت مداوم همایشها و برنامه های تبلیغی در سرتاسر امریکا برگزار می کنند.

ارسال هفتگی 500 نامه از زندانهای آمریکا به شبکه ولایت

تسنیم: آیا این فضای تبلیغی برای تبلیغ اسلام ناب و تشیع نیز فراهم است؟
بله قطعا فضای تبلیغی برای ما شیعیان هم به شدت فراهم است به طوری که مثلا از زندانهای امریکا هر هفته به طور متوسط 500 نامه به ما ارسال می شود ولی ما به دلیل کمبود امکانات، توان پاسخگویی به آن را نداریم. از این رو فضای امریکا برای کار تبلیغی بسیار فراهم است و فضای بسیار بکری برای تبلیغ دین در جامعه امریکا وجود دارد که متاسفانه بسیاری از ابعاد و زوایای تبلیغی در امریکا ناشناخته و پنهان مانده است.

رسانه‌ها رساله توضیح‌المسائل جامعه آمریکایی است

همچنین باید بپذیریم نسل سوم مهاجران امریکا، امریکایی هستند و اینها نیز نیازها و مطالباتی به خصوص به لحاظ تبلیغی دارند که باید بدان جواب مناسب داده شود و اگر جواب مناسب داده نشود، همین افراد جذب گروههایی مثل داعش و تکفیری ها می شوند. بالاخره الان فضا جوری است که هر کس تبلیغ بکند و بیشتر در این زمینه به خصوص به لحاظ رسانه ای سرمایه گذاری کند، در جذب مخاطب موفقتر خواهد بود و به هر حال رسانه ها به نحوی رساله توضیح المسائل جامعه امریکایی به شمار می رود.

تسنیم: به عنوان کسی که سالهاست در امریکا فعالیت تبلیغی انجام می دهید، مهمترین مساله در تبلیغ دین در امریکا چیست؟
نکته مهم این است که افراد بسیار زیادی به لحاظ مالی متمکن هستند و می خواهند امکانات مالی خود را در راه اسلام خرج کنند. حال اگر برای این گونه افراد برنامه ریزی نشود، افراد و گروههای وهابی و سلفی از این امکانات به نفع مقاصد خود استفاده خواهند کرد. از این رو هرکسی زودتر سراغ این گونه افراد برود می تواند از امکانات مادی آنها استفاده کند.
نکته مهم دیگر نیز آن است که در تبلیغ اسلام باید دقت کنیم مردم چه نیاز دارند و اصطلاحا باید مخاطب شناسی خوبی داشته باشیم. اگر به این نکته توجه کنیم مردم مهم قطعا حمایت خواهند کرد. مثلا خواستیم پروژه ای در کربلا شروع کنیم و همین که در شبکه ولایت امریکا و در برنامه زنده مطرح کردم، نیم ساعت طول نکشید که ما شاهد تماسهای مکرر بینندگان بودیم و فردی زنگ زد و گفت خانه من 300هزار دلار می ارزند و در نظر داشتم آن را وقف کاری در کربلا کنم و فرد دیگری هم گفت من 500هزار دلار برای کار فرهنگی در کربلا می دهم. یعنی واقعا مردم پول می دهند حال اگر در فضای تبلیغ بین المللی ما به خوبی عمل نکنیم، جریانهای دیگر افراطی شیعی و وهابی می آیند و از این فرصت به نحو مطلوبی استفاده می کنند.

تسنیم: شما شبکه ماهواره ای ولایت را در امریکا راه اندازی کرده اید. لطفا بفرمایید شبکه ماهواره ای ولایت امریکا چه زمانی و با چه اهدافی ایجاد شد؟
شبکه ولایت امریکا حدود 13 سال پیش با هدف تبلیغ اسلام ناب در امریکا تشکیل شد و نحوه شکل گیری هم این گونه بوده است که چند نفر از علمای شیعی پاکستان  مقیم امریکا دور هم جمع می شوند و احساس نگرانی می کنند که اسلام در امریکا در خطر است و باید کاری کنیم و شبکه ای ماهواره ای راه اندازی کنیم ولی به لحاظ مالی جمع با ایجاد شبکه ماهواره ای مخالفت می کنند. ولی من که واقعا به این کار اعتقاد داشتم و معتقد بودم اگر رسول خدا در حال حاضر زندگی می کردند، قطعا شبکه ماهواره ای راه اندازی می کنند و به تبلیغ دین می پردازند و همچنین سابقه ایجاد شبکه ماهواره ای را داشتم گفتم که من خودم این شبکه را راه اندازی می کنم. و شکر خدا چند ملکی که در پاکستان داشتم را فروختم و مقداری هم قرض الحسنه کردم تا توانستیم این شبکه را راه اندازی کنیم.

تسنیم: شبکه ماهواره ای ولایت امریکا چند ساعت برنامه دارد و به چه زبانهایی تولید برنامه می کند؟
الان حدود 8 ساعت برنامه داریم که در روز 2 بار تکرار می شود و حدود 5 ساعت هم در روز برنامه زنده به زبانهای انگلیسی و اردو داریم که مخاطبان زیادی در کشورهای امریکایی دارد. ما دارای سه استودیو در مناطق مختلف امریکا هستیم و از کالیفرنیا، شیگاگو و هیستون پخش زنده برنامه داریم. الان نیز مخاطبان بسیار زیادی از سرتاسر امریکا و از شیعیان، اهل تسنن و حتی سایر ادیان داریم.

تسنیم: بودجه شبکه ولایت امریکا از چه طریقی تامین می شود و آیا جمهوری اسلامی ایران در تامین هزینه ها نقشی دارد؟
در طول این مدتی که در امریکا به کار تبلیغ دین می پردازم و با وجودی که به لحاظ اعتقادی به انقلاب اسلامی ایران وابستگی داریم، کل بودجه و هزینه های جاری کلا توسط خود کمکهای مردمی امریکا تامین می شود به عنوان نمونه ما گروهی 313 نفره داریم که ماهانه 50 دلار برای کارهای تبلیغی پرداخت می کنند و یا این که مشغول رانندگی هستم کسی زنگ می زند و می گوید می خواهم 5هزار دلار یا 10 هزار دلار یا 30هزار دلار کمک کنم. همچنین پیرمرد 80 ساله امریکایی هم که بچه های مهندس و دکتر دارد، به طور ماهانه مبلغ 2500 دلار به شبکه ما کمک می کند.

مأموران FBI آمریکا جویای بودجه شبکه ولایت بودند

یک بار در دفتر شبکه ولایت امریکا نشسته بودم و دیدم چند مامور وارد دفتر شدند و خودشان را از اف بی آی امریکا معرفی کردند و درباره بودجه شبکه و این که از کجا تامین می شود سوال کردند و منم که تازه به پستخانه رفته بودم و نامه های بینندگان را از سرتاسر امریکا را به شبکه آورده بودم به صورت اتفاقی چند تایی از نامه ها را باز کردم و هر کدام از نامه ها که باز می کردم، مردم مقداری پول نقد مثلا 2000 دلار، 100 دلار و غیره برای شبکه ولایت امریکا ارسال کرده بودند و ماموران امریکایی وقتی این را مشاهده کردند دیگر چیزی نگفتند و حتی فشارهایی که قبلا به نحوی بر شبکه ولایت بود، خیلی کمتر شد.

درد شیعه و سنی در جامعه آمریکا مشترک است

تسنیم: به نظر شما رمز موفقیت و جذب مخاطبان فراوان از شیعه و اهل تسنن و حتی سایر ادیان چه مساله ای بوده است؟

ببینید وقتی که خواستم شبکه ماهواره ای ولایت را در امریکا راه اندازی کنم دو خط قرمز را برای خودم تعریف کردم و گفتم از این خطوط قرمز اصلا نباید عبور کنم. خط قرمز اول شیعه و سنی کردن در این شبکه بود و با وجودی که زمینه های ورود به این بحث وجود داشت؛ به هیچ وجه نخواستم شیعه و سنی و اختلافات را مطرح و برجسته کنم و این در حالی است که شبکه های ماهواره ای وجود دارند که با مطرح کردن این مسائل، تجارت می کنند و پولهای زیادی در می آورند. از اول هم اعتقادم این بود که درد شیعه و سنی در امریکا مشترک است و هر دو درد مشترک دارند و هر دو می ترسند که در معرض آسیبهای اجتماعی امریکا مثل همجنس بازی، آزار و اذیت، تبعیض نژادی و غیره قرار گیرند. از این رو تصمیم گرفتم فقط به اخلاق اسلامی و تبلیغ معارف اصیل اسلامی مثل صله رحم، احترام به والدین و غیره بپردازیم.

مقام معظم رهبری اجازه استفاده از بعضی وجوهات شرعی را به من داده‌اند

خط قرمز بعدی که تعریف کردم پرهیز از وارد شدن به مسائل سیاسی و احترام به قانون امریکا بوده است و از کار غیر قانونی پرهیز کردم. باید توجه داشت درست است که ما با سیاستهای دولت امریکا مخالف هستیم ولی چون در خاک آن کشور فعالیت می کنیم، باید در ضمن این که به کار تبلیغی خود می پردازیم، در چارچوب قانونی آن کشور حرکت کنیم و در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهیم شد. البته به خاطر همین مساله همواره از طرف برخی گروههای شیعی افراطی مورد تهمت هم قرار گرفته ایم که ما را به غیر انقلابی و ترسو بودن متهم می کنند. تندروهایی که حتی مقام معظم رهبری هم قبول ندارند. افتخار ما هم این است که این رویه باعث شده است که مقام معظم رهبری اجازه دهند از بعضی وجوهات شرعی استفاده کنم و این تاییدی است بر رویه ای که در امریکا به خصوص شبکه ولایت امریکا در حال پیگیری هستیم.

تسنیم: بیشترین مباحثی که در شبکه ولایت امریکا مطرح می کنید شامل چه مباحثی است؟
همان طور که اشاره شد بیشترین مباحثی که در شبکه ماهواره ای ولایت امریکا مطرح می کنیم مساله آموزه های اسلام ناب و اخلاق اسلامی است و مباحثی مثل اهمیت صله رحم، احترام به والدین و پدر و مادر، احترام به بزرگترها و غیره است و وقتی این مباحث در یکی از برنامه زنده شبکه تلویزیونی ولایت امریکا مطرح شد، بیش از 50 نفر از نقاط مختلف امریکا و با گرایش های مختلف دینی تماس گرفتند و می گفتند که ما تاکنون چنین مطالبی را نشنیده ایم و برایمان تازگی دارد  و همچنین نکته جالب این که یک دکتر هندو در یک برنامه زنده تلویزیونی شبکه ماهواره ای ولایت تماس گرفت و گفت من این مباحث را پیگیری می کنم واقعا دین اسلام دین آسان و سهلی است و من می خواهم بیشتر با دین شما آشنا شوم.

تسنیم: طراحی روند محتواسازی برنامه های شبکه ماهواره ای ولایت امریکا چگونه است؟
محتواسازی برنامه های شبکه ماهواره ای ولایت امریکا توسط گروهی از فارغ التحصیلان جامعه المصطفی العالمیه است و بنده موضوعات کلی را به این گروه می دهم و آنها خودشان بر اساس این موضوعات کلی به تولید محتوای برنامه می پردازند و این محتواها در برنامه های شبکه به خصوص در برنامه های زنده تلویزیونی عرضه می شود. البته این نکته هم عرض کنم محتوای برنامه شبکه طوری است که برخی شهرداران امریکا از این شبکه به خوبی یاد می کنند و بیان می کنند یکی از علتهایی که آمار جرم و جرائم مسلمانان در برخی نقاط امریکا به صفر رسیده است همین تاثیر این شبکه ها تلویزیونی و مراکز اسلامی مثل مساجد است.
پایان پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.