این مطلب ۷۴ بار خوانده شده

سابقه تاریخی جنگ در ایران (۲۰۰ سال گذشته)

سابقه تاریخی جنگ در ایران (۲۰۰ سال گذشته)

این جنگ گنج است (فرمانده کل قوا)    

۱-      در جنگ نخست ایران و روسیه (۱۱۸۶-۱۱۷۶ ه. ش ) ، عهد نامه ذلت بار گلستان بر ایران تحمیل و بخشی از پیکر ایران جدا شد.

۲-     در دومین جنگ (۱۲۰۱-۱۱۹۹ ه.ش) نیز عهد نامه ننگین ترکمن چای بر اوراق نقش بست که افزون بر جداسازی بخش دیگری از شمال ایران ، حق کشتیرانی ایران در دریای خزر سلب گردید و حق قضاوت کنسولی و پنج میلیونی غرامت به روسیه داده شد.

۳-     در سال ۱۲۲۱ هجری شمسی طی عهد نامه دوم ارز روم که به دنبال در آستانه جنگ قرار گرفتن دولت عثمانی و ایران و پس از چهار سال مذاکره با میانجیگری دولتها استعماری دولتهای استعماری انگلیس و روس  به امضای دو دولت رسید. تمامی ولایت سلیمانیه به دولت عثمانی واگذار گردید.

۴-     بر اساس عهدنامه ای که در سال ۱۲۳۶ ه .ش در پاریس میان ایران و انگلیس منعقد گردید ، هرات  از ایران جدا شد و ایران ، افغانستان را به رسمیت شناخت

۵-     در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در جریان انعقاد پروتکل اسلامبول و دخالت روسیه و انگلیس ، حدود ۷۰۰ مایل از مناطق نفت خیز ایران در شمال و جنوب قصر شیرین به دولت عثمانی واگذار شد.

۶-     سرانجام در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی با ادامه سیاست استعماری انگلستان ، ایران از حق مالکیت خود نسبت به بحرین صرفنظر نمود تا مالکیت مجدد خویش را بر جزایر سه گانه ایرانی خلیج فارس که در قیمومیت انگلستان بود ،به دست آورد

به راستی ، چه راز ورمزی در هشت سال جنگ تحمیلی نهفته است که آن را به لحاظ ناکام گذاشتن دشمن و حفظ تمامیت ارضی ایران ، متمایز ساخته و نام با شکوه و جاودان (( دفاع مقدس )) را زیبنده آن کرده است؛ با آنکه به طرز بی سابقه ای شورای امنیت سازمان ملل در انجام وظیفه خود در محکوم کردن تجاوز و متجاوز تسامح ورزید و بیشتر قدرت های برتر جهان و دولتهای منطقه از تجهیز عراق به سلاح های پیشرفته کشتار جمعی و در اختیار گذاشتن اطلاعات مهم نظامی و حمایت های گسترده مالی ، سیاست و تبلیغاتی در عرصه جهانی کوتاهی نکردند و برخی مستقیماً به نفع عراق وارد جنگ شدند.

به نظر می رسد راز و رمز بر جستگی و درخشندگی دفاع مقدس را باید در ویژگی های ممتازی که در درون خود دارد رهبری و فرماندهی فقیهی عادل همچون امام خمینی (ره) و توکل . ایمان قلبی مردم به خداوند متعال که منشاء خیرات و برکات بی شماری در این دوران و پس از آن شد ،باید جستجو کرد. 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.