این مطلب ۵۹ بار خوانده شده
چهلمین راهپيمايي روز قدس در سراسر ايران برگزار شد

قیام فرزندان رمضان برای قدس

اگر همه‌ سال هم قدس و هم فلسطين در ميانه روزمرگي‌هاي مردم گم شود كه نمي‌شود اما امام خميني (ره) تدبيري انديشيد كه هر ساله در پايان ماه مبارك رمضان...

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از  جوان،  کبرا آسوپار - اگر همه‌ سال هم قدس و هم فلسطين در ميانه روزمرگي‌هاي مردم گم شود كه نمي‌شود اما امام خميني (ره) تدبيري انديشيد كه هر ساله در پايان ماه مبارك رمضان ياد مظلوميت مردم فلسطين و اشغالگري صهيونيست‌ها و ياد آرمان بزرگ امت اسلامي كه آزادي قدس شريف و قبله اول مسلمين است، گرامي داشته مي‌شود.
سياستي كه امام پایه‌گذاری كردند تا يك روز در سال به نام قدس باشد و قدس از ياد متأخرین نرود و براي متقدمين سؤال باشد كه ماجراي فلسطين و قدس چيست كه جمعه آخر ماه رمضان، هر انسان‌دوستي را به ميدان اعتراض عليه اسرائيل مي‌كشاند. امسال هم روز قدس همچون سال‌هاي گذشته برگزار شد، با اين تفاوت كه همين يك ماه و اندي پيش، دولت امريكا در يك اقدام غيرقانوني و خلاف حقوق بین‌الملل پايتخت خود در تل‌آویو را به بیت‌المقدس منتقل كرد و آن روز اعتراض مردم به اين اقدام با سركوب صهيونيست‌ها روبه‌رو شد كه بيش از ۱۰۰ شهيد و صدها زخمي بر جاي گذاشت. اسرائيلي‌ها در ماه‌هاي اخير در مورد فعاليت هسته‌اي ايران و برجام حرف زياد زده‌اند و سيرك زياد اجرا كرده‌اند. حتي كوشيدند مواضع ايران در سوريه را با حمله نظامي تضعيف كنند كه البته پاسخ درخور گرفتند. حالا شعارهاي مردم ايران فقط تكميل ضربه‌اي است كه به انتقام، در جولان خوردند.
از زنجيره انساني تا ۲ هزار پارچه آغشته به خون
در تهران مردم در ميدان انقلاب جمع شدند؛ گرچه خيابان‌هاي اطراف هم زير پاي راهپيمايان پايتخت بود. در چهارراه وصال، تابوت اسرائيل و امريكا دست مردم است. از امت اسلامي، مردم كشور افغانستان هم در راهپيمايي تهران حضور دارند. كمي آن سوتر كاراته‌کا‌ها هستند و در ميدان فلسطين هم تومار بزرگي را مردم امضا مي‌كنند كه حاوي دو جمله بود؛ يكي «من عاشق مبارزه با صهيونيسم هستم» و ديگري، پيش‌بيني رهبر معظم انقلاب مبني بر اينكه اسرائيل ۲۵ سال آ‌ينده را نخواهد ديد.
در شهرهاي مختلف مردم علاوه بر شعار «مرگ بر امريكا» و «مرگ بر اسرائيل»، «مرگ بر فرانسه و اروپا» هم مي‌گويند و این‌گونه تأكيد مي‌كنند كه اعتماد به اروپايي‌ها براي ادامه برجام خطا است. مردم همچنين شعارهايي در دفاع از قدرت موشكي ايران سر دادند: «موشكي، هسته‌اي حق مسلم ماست» مقامات كشوري و لشکري، جانبازان، خانواده شهداي هسته‌اي و نيز جمعي از كليميان تهراني هم در مراسم تهران حضور داشتند. در شهرستان‌هاي مختلف هم مقامات استاني در راهپيمايي همگام مردم هستند. شعار«سنُصلي في القُدس» به عنوان شعار جهاني روز قدس امسال در كشورهاي عربي مشخص شده و بخش زيادي از راهپيمايان عرب اهوازي با در دست داشتن دست نوشته‌هايي با اين مضمون از فرمايشات امام خامنه‌اي در ديدار وزير اوقاف و جمعي از علماي سوريه در دهم اسفند ۹۶ حمايت كردند. در بوشهر و خوزستان و هرمزگان دماي بالاي ۴۵ درجه بر هوا حاكم بود، اما مردم باز به ميدان آمدند.
بسيج دانشجويي دانشگاه تهران در اقدامي نمادين جهت به نمايش گذاشتن جنايات ۷۰ ساله‌ رژيم صهیونیستی در اطراف ميدان انقلاب زنجيره انساني تشكيل داد. همچنين اين تشكل دانشجويي به ياد ۲هزار شهيد خردسال فلسطيني ۲ هزار پارچه‌ آغشته به خون را دور ميدان انقلاب اسلامي به اهتزاز در آورد. شركت‌كنندگان در راهپيمايي روز قدس در تهران با حمل بنرهايي بر ضرورت آزادي هر چه سريع‌تر شيخ ابراهيم زكزاكي، رهبر جنبش اسلامي نيجريه تأكيد كردند.
لاريجاني: تلاش امريكا، اسرائيل و سعودي براي در كنج قرار دادن ايران
سخنران مراسم روز قدس امسال تهران علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي بود. لاريجاني با بيان اينكه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، سفارت اسرائيل در ايران تعطيل شد و نمايندگان مردم فلسطين جايگزين آن شدند و روز قدس اعلام شد، گفت: از آن زمان، ملت ايران در حمايت همه‌جانبه از ملت فلسطين هميشه پيشگام بود و برآيند آن چنين بود كه نيروي مقاومت قدرت بيشتري پيدا كرد و طرح‌هاي سازش رنگ باخت و از صحنه خارج شد و جريان مقاومت به عنوان تنها راه حل مسئله فلسطين رخ نمود و اين موارد دستاوردهاي كمي نيست.
وي افزود: اسرائيلي‌ها از جهتي خشنود هستند چون تصور مي‌كنند با اين جريان‌هاي تروريستي چون داعش و جبهه النصره و گروه‌هاي مختلف از شمال آفريقا تا خاورميانه انرژي مسلمانان از بين رفته است و سايش پيدا كرده‌اند و بنابراين مقاومت جدي در مقابل اسرائيل وجود ندارد، به همين دليل گفته‌اند اسرائيل در بهترين شرايط قرار دارد. اما از طرف ديگر به خاطر قدرت يافتن مقاومت در منطقه، نگران هستند لاريجاني ادامه داد: در همين روزها باز رسانه‌ها مطرح مي‌كنند كه سعودي‌ها گفته‌اند ما خلأ فروش نفت ايران را جبران مي‌كنيم، همه اين تلاش‌ها يك هدف دارد و آن اين است كه مثلث شوم امريكا، اسرائيل و سعودي، ايران را در كنج قرار دهد، ولي اين موجودات ناشي و موذي مراقب باشند كاري نكنند كه با كنج قرار گرفتن ايران باعث ناامني خودشان شوند.
آيا سلاح‌هايي كه مردم يمن را مي‌زند
از امريكا و اروپا نيست؟
وي تأكيد كرد: طرح قلابي‌ را امريكايي‌ها به عنوان معامله بزرگ قرن در نظر گرفتند كه به فلسطيني‌ها پول دهند و بگويند ما يك سرزمين‌هايي را از اين صحراها به غزه متصل مي‌‌كنيم و مقداري هم پول و پارچه و امكانات به فلسطيني‌ها مي‌دهيم تا فلسطيني‌ها بحث بازگشت به سرزمين آبا و اجدادي خودشان را فراموش كنند. تصور مي‌كنند مردم فلسطين ساده‌انديش هستند، اين تصور باطلي است، ۷۰ سال است مردم فلسطين مبارزه مي‌كنند و مسئله آنان پول نيست، مسئله آنان شرافت و غيرت‌شان است كه مي‌خواهند به سرزمين اصلي خودشان بازگردند.
وي اضافه كرد: سلاح‌هايي كه روي سر مردم يمن ريخته مي‌شود متعلق به كجاست؟ آيا اين سلاح‌ها براي امريكا و اروپا نيست؟ همين كشورهاي غربي بيشترين سلاح‌ها را به سعودي‌ها مي‌دهند و عروسي يمني‌ها را به عزا تبديل مي‌كنند و زيرساخت‌هاي اين كشور را از بين مي‌برند و سپس جلسه و اجلاس مي‌گذارند براي كمك‌هاي انسان‌دوستانه براي مردم يمن و مي‌گويند مذاكره مي‌كنيم براي كمك‌هاي انسان‌دوستانه!
شما هم با فلسطين كار نداشته باشيد‌ اسرائيل با شما كار دارد
رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: گاهي بعضي‌ها مي‌گويند مسئله فلسطين به ما چه ربطي دارد آنها به شما كار دارند. اسرائيل به دنبال نظم جديد در منطقه است. آنها به دنبال تسلط هستند، صلاحيتش را ندارند اما به زور دنبال اين موضوع هستند. مسئله فلسطين فقط يك محدوده نيست گرچه همين هم وظيفه اسلامي همه مسلمانان اقتضا مي‌كند كه از مردم فلسطين دفاع كنند اما بدانيم مسئله به امنيت كل كشورهاي اسلامي مربوط است. وي افزود: امروز در منطقه دو جريان وجود دارد؛ يك جريان صلح‌طلبي بر محور آراي ملت‌ها كه طراح آن ايران است و رهبر معظم انقلاب در حل مسئله فلسطين فرمودند آراي مردم فلسطين مي‌تواند حلال مشكل مردم فلسطين باشد. اين نشان مي‌دهد ايران علمدار صلح و ايجاد مردم‌سالاری در منطقه است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: يك جريان شرارت‌آميزي هم در منطقه است كه با هر وسيله حتي استفاده از تروريست‌ها قصد جايگزيني شرارت به جاي تمدن را دارد كه اين مثلث رژيم صهيونيستي و سعودي جريان را راهبری مي‌كند.
لاريجاني خاطرنشان كرد: اين مصاف يك مصاف سرنوشت‌ساز است و نتيجه آن اين است كه آن‌طور كه خداوند نويد آن را به صابران و مجاهدان داده است و با حق‌طلبان است و باطل همچون كف روي آب از بين خواهد رفت.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.