این مطلب ۴۶ بار خوانده شده
خبرنگار آمریکایی در گفت‌وگو با کیهان:

من از شهر خودم شیکاگو حرف می‌زنم / اینجا پلیس، اقلیت‌ها را می‌کشد

نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از کیهان، وجود «عدالت» در آمریکا، شبیه به «طنز» است طوری که حتی خود آمریکایی‌ها با شنیدن این کلمه و مقایسه آن با وضع موجود، به خنده می‌افتند. این وضع تبدیل به موضوع مقالات بسیاری در غرب شده است. «استفن لندمن» چهره شناخته شده آمریکایی از جمله افرادی است که در این باره دست به قلم شده و با انتشار مقاله‌ای با عنوان «عدالت در آمریکا؛ عبارتی بی‌معنی» به نقد تند و تیز دموکراسی در کشورش پرداخته و گفته چطور امروز، «حقوق بشر به بی‌ارزش‌ترین مسئله در آمریکا تبدیل شده است.» کیهان در مصاحبه‌ای که با «لندمن» ترتیب داده در این باره با وی هم کلام شده است. متن کامل این مصاحبه را در ادامه می‌خوانیم:
آقای لندمن! وضعیت دموکراسی در آمریکا را چگونه می‌بینید؟ وضعیت کنونی با «رویای آمریکا» چقدر فاصله گرفته است؟
وضعیت دموکراسی در آمریکا بسیار تاسف برانگیز است. البته وخامت دموکراسی در آمریکا از همان ابتدای تاسیس محسوس بود. موسسان آمریکا از همان ابتدا، طوری کشور را هدایت کردند که هدایت و رهبری از یک سو و منفعت‌ها و سودها از سویی دیگر متوجه طبقه مرفه جامعه باشد. باید بپذیریم که آمریکا اکنون در یک جنگ داخلی به سر می‌برد و در نزاعی گسترده در خارج از مرزها هم گرفتار شده است. این درگیری‌های آمریکا در ابعاد داخلی و خارجی باعث شده که شهروندان و ساکنان خارجی در این کشور بسیار متضرر شوند.
«جرج کارلین» در توصیف رویای آمریکا جمله معروفی دارد. او گفته حتما باید بخوابی تا خواب رویای آمریکا را ببینی. کنایه از این موضوع که رویای آمریکایی در واقعیت هیچگاه تعبیر نخواهد شد و آمریکا هیچگاه به ایده آل‌های خود حتی نزدیک هم نمی‌شود.
چرا فکر می‌کنید «عدالت» در جامعه امروز آمریکا بی‌معنی است؟
در آمریکا دولت، دادگاه‌ها و سایر نهاد‌ها در راستای منافع افراد ثروتمند و مرفه جامعه فعالیت می‌کنند. پلیس اف.بی.ای و سایر نهادهای امنیتی نیز سیاست‌های سرسختانه‌ای را پیگیری می‌کنند تا منافع افراد ثروتمند جامعه را از تغییرات اجتماعی سودمند، مصون بدارند. آزادی‌های اساسی و اندک باقی مانده از عدالت نیز در مسیر نابودی کامل گام بر می‌دارد. قوانین فدرالی که پس از ۱۱ سپتامبر تصویب و اجرایی شد، آمریکا را به یک «کشور پلیسی» تبدیل و فضای سنگین امنیتی را بر سراسر ایالات متحده حاکم کرد. در چنین فضایی آیا عدالت معنایی دارد؟!
اقلیت‌های نژادی در آمریکا از جمله سیاهان و مسلمان از اوضاع اجتماعی حاکم بر این کشور چقدر راضی هستند؟
سیاهپوستان، اهالی آمریکای لاتین، سایر نژاد‌ها و مسلمانان روزانه در این کشور محاکمه می‌شوند. من درخصوص پلیس‌های قاتل مطالب زیادی نوشته ام، بخصوص در شهر خودم شیکاگو که پلیس اقلیت‌ها را می‌کشد. امروز آنچه که در آمریکا می‌گذرد عبارت است از استثمار قشر ضعیف‌تر جامعه برای تامین سود و منفعت قشر پردرآمد کشور. نظامی که پولدار‌ها و قدرتمندان را روز به روز پولدارتر و قدرتمندتر می‌کند و سایر اقشار ضعیف جامعه را فقط فقیرتر می‌کند.
ملی گراها و راست‌های افراطی در آمریکا تا چه میزان با روی کار آمدن ترامپ قدرتمند‌تر شده‌اند؟
دولت ترامپ سراسر پر شده از نئوکان‌های تندرو. خروج ترامپ از برجام با مشورت‌های نئوکان‌ها یکی از صدها نمونه‌ای است که واشنگتن با انجام آن سراسر جهان را تحریک کرده است. این واقعیت برای همه ثابت شده که روابط آمریکا با سایر کشورهای مستقل همانند ایران، روسیه، چین و کره شمالی تغییر نخواهد کرد و بهبود نخواهد یافت.
اکنون آمریکا به دست تندروهای نئوکان افتاده است، گروهی که به شدت ضددموکراسی هستند و همانند جمهوری خواهان خیلی بی‌رحمند.
 البته نباید از این واقعیت گذشت که احزاب آمریکایی در برخی زمینه‌ها نیز با یکدیگر اتفاق نظر دارند از جمله آنکه هر دو باور دارند باید به جنگ‌ها در سراسر جهان دامن بزنند و باید علیه هرگونه مقاومت با تندی و شدت برخورد کنند و آن را سرکوب نمایند.
همان طور که ‌اشاره هم کردید، آمریکا خود یکی از بدترین کشورها در حوزه حقوق بشر است. با این وجود چرا واشنگتن دائما به بهانه حقوق بشر در امور سایر کشور‌ها دخالت می‌کند؟
واشنگتن در مشت هر حزبی که باشد، حقوق بشر کمترین اهمیت را برای آن دارد، حتی در داخل مرزهای خود. هرچند که سخنرانی‌ها و بیانه‌ها مطالب دیگری را می‌گویند که وقتی با واقعیت منطبق می‌شود، خنده‌دار است. سیاست آمریکا یک چیز است؛ دامن زدن به جنگ علیه بشریت در داخل و خارج از آمریکا.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.