این مطلب ۴۷ بار خوانده شده
رئیس قوه قضائیه: دستگاه قضایی هیچ‌گونه تسامحی با مفسدان اقتصادی و اخلالگران بازار مالی نخواهد داشت

چوبه دار اخلالگران اقتصادی برپا شد

مردم مطمئن باشند که دستگاه قضایی هیچ‌گونه تسامحی با مفسدان اقتصادی و اخلالگران بازار مالی نخواهد داشت. در قانون نیز تکلیف اخلالگران روشن شده و در برخی موارد نیز اقدامات آنان مشمول عنوان افساد فی‌الارض بوده و مجازات آن مشخص است. قوه قضائیه در اجرای این مجازات تردید نخواهد کرد

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از جوان، در حالی که برخورد قاطع با اخلالگران بازار ارز و سکه به مطالبه مردم و همه جناح‌های کشور تبدیل شده است، رئیس دستگاه قضا می‌گوید: اتهام برخی از این اخلالگران مشمول عنوان افساد فی‌الارض است و دستگاه قضایی با سرعت و قاطعیت به اتهام آن‌ها رسیدگی خواهد کرد.
آیت‌الله آملی لاریجانی روز گذشته در جلسه مسئولان عالی قضایی با استناد به گزارش‌های بانک مرکزی و اطلاعاتی که در زمینه دارایی‌های کشور از لحاظ ارز و طلا وجود دارد، گفت: منشأ تلاطم‌های اخیر بازار ارز و سکه، واقعی نیست.
به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، با اشاره به این نکته که تأمین ارز برای نیاز‌های واقعی و عمده کشور در زمینه کالا‌های اساسی و ارزاق عمومی، از سوی دولت تضمین شده و مشکلی در این مورد وجود ندارد، تصریح کرد: بنابراین چنین تلاطم‌هایی در بازار ارز و سکه، شبهه‌ناک است و احتمال اینکه برخی دست‌های ناپاک در پشت پرده این التهابات دخیل باشند، کاملاً وجود دارد.
برخی نیاز‌های ارزی کاذب است
آیت‌الله آملی لاریجانی نیاز‌های ارزی کاذب با هدف سودجویی از طریق فروش ارز را یکی از عوامل تلاطم در بازار ارز توصیف کرد و با بیان اینکه عده‌ای سودجو به دنبال دامن زدن به این التهابات هستند، افزود: گرچه دشمن بیرونی نیز همواره در کمین است و با هر وسیله ممکن در پی بحران سازی است، اما نباید فراموش کنیم که بیش از ۱۰ میلیارد دلار ارز برای واردات کالا‌های اساسی تخصیص یافته و پاره‌ای از نیاز‌های ارزی مطرح شده در سطح جامعه، در واقع نیاز‌های کاذبی است که به واسطه اقداماتی نظیر سفر‌های خارجی بلاوجه پدید آمده است؛ چنانکه میزان این سفر‌ها نسبت به ماه‌های گذشته و حتی مدت مشابه سال قبل، رشد داشته، زیرا برخی به دنبال سودجویی از طریق فروش ارز مسافرتی و استفاده از مابه التفاوت قیمت ارز آزاد و دولتی بوده‌اند. آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه دادستان کل کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها خصوصاً تهران باید به این موضوع ورود کنند، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی و دستگاه قضایی قطعاً در جایی که برخی با ایجاد تلاطم در بازار از پول مردم ثروت‌های کلان و بادآورده انباشت می‌کنند، ورود خواهند کرد و تمام همّ خود را مصروف ممانعت از چنین اقداماتی خواهند نمود.
دولت بسته‌های معقول ارزی پیشنهاد کند
رئیس قوه قضائیه، پدید آمدن بازار سیاه در نتیجه محدود شدن ارز پرداختی به مردم را طبیعی دانست و با تأکید بر لزوم عملیاتی شدن هر چه سریع‌تر بازار ثانویه ارز، تصریح کرد: از دولت محترم و به‌ویژه بانک مرکزی می‌خواهیم که برای تثبیت قیمت ارز، با مشورت اقتصاددانان و صاحبنظران، بسته‌های معقولی را پیشنهاد کنند زیرا تثبیت قیمت ارز، حق مردم، کسبه و بازاریان است تا بتوانند برای انجام معاملات خود برنامه‌ریزی درستی داشته باشند. وضعیت فعلی بازار ارز باعث شده است که فروشندگان برای فروش کالا‌های خود دچار سرگردانی و بلاتکلیفی باشند. دولت محترم باید در این زمینه تدبیر لازم را به خرج دهد و ما هم با متخلفان، مجرمان و مفسدانی که به قصد سوداگری و اندوختن ثروت بادآورده از تلاطم بازار استفاده می‌کنند به شدت برخورد خواهیم کرد.
با اخلالگران مسامحه نمی‌شود
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در این زمینه و گزارش‌های معاون اول قوه قضائیه به مردم، اظهار کرد: مردم مطمئن باشند که دستگاه قضایی هیچ‌گونه تسامحی با مفسدان اقتصادی و اخلالگران بازار مالی نخواهد داشت. در قانون نیز تکلیف اخلالگران روشن شده و در برخی موارد نیز اقدامات آنان مشمول عنوان افساد فی‌الارض بوده و مجازات آن مشخص است. قوه قضائیه در اجرای این مجازات تردید نخواهد کرد و به سراغ کسانی که از این التهابات سوءاستفاده می‌کنند خواهد رفت. البته مقصود اصلی برخورد با کسانی است که پشت پرده این التهابات هستند و به عنوان مثال با کارت ملی افراد دیگر، اقدام به خرید ارز و سکه در سطح وسیع کرده‌اند. رئیس قوه قضائیه همچنین تأکید کرد: با وجود این، توقع از دستگاه قضایی باید غیراز توقع از رسانه‌ها باشد. قوه قضائیه نمی‌تواند برای مدیریت فضا، هر روز سخنی ولو بی‌پایه و اساس بگوید. کار ما رسیدگی بر اساس موازین شرعی و قانونی است.
آیت‌الله آملی لاریجانی بار دیگر با تأکید بر رسیدگی‌های قوه قضائیه توأم با استقلال و متانت قضایی، به دادستان‌ها و قضات توصیه کرد که تسریع در رسیدگی‌ها را مد نظر قرار دهند و خاطرنشان کرد: اطلاع دارم که دادستان‌ها و بازپرس‌ها در این زمینه به خوبی مشغول فعالیت هستند و کار‌ها با نظارت‌های معاون اول محترم قوه قضائیه و دادستان محترم کل کشور به خوبی پیش می‌رود. مردم عزیز هم مطمئن باشند که در آینده‌ای نزدیک، اخبار کامل‌تری از برخورد قاطعانه دستگاه قضایی با مفسدان اقتصادی به اطلاعشان خواهد رسید.
ایران مقتدرتر از هر زمانی پشت مرز‌های اسرائیل
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هجمه‌های سخیف سردمداران امریکا علیه ایران در ایام اخیر، تصریح کرد: رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایالات متحده، سخنان و تهدیدات بسیار نازلی را علیه نظام جمهوری اسلامی و مسئولان کشورمان داشته‌اند. انسان تعجب می‌کند که چگونه مسئولان یک کشور مدعی پیشرفت و قدرت، می‌توانند به این سخافت مبتلا شوند. رئیس جمهوری این کشور، انسان متوهمی است که رفتارش غیرعقلانی است و مدام مشغول تهدید و ارعاب است. نفس خروج امریکا از برجام، غیرمعقول بود و گمان می‌کنند که با چنین اقداماتی می‌توانند جمهوری اسلامی را به زانو درآورند.
آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: وزیر خارجه امریکا نیز اتهامات و نسبت‌های سخیف و سراسر کذبی را متوجه مسئولان جمهوری اسلامی و مراجع معظم تقلید کرده، سخنانی که در سطح منحط‌ترین سایت‌های ضد انقلاب خارج نشین بوده است. همه این سخنان و اظهارات نازل، ناشی از ضعف و استیصال کشوری است که فاقد اقتدار واقعی است و خود را در تحولات غرب آسیا و هزینه‌هایی که برای پیشبرد اهدافش در این منطقه کرده بود، بازنده می‌بیند. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه وضعیت امریکا و رژیم صهیونیستی از حیث امنیت نسبت به چند سال قبل بسیار بدتر است، خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی مقتدرتر از هر زمان دیگری پشت مرز‌های اسرائیل حضور دارد و به همین دلیل امریکا با چنین استخفاف و استعجالی دنبال به زانو درآوردن ملت ایران است.
آیت‌الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود ابراز اطمینان کرد تهدید‌ها خنثی خواهد شد و مسئولان نیز با تدبیر، کشور را از این مرحله به سلامت عبور خواهند داد. وی با بیان اینکه اگر لزومی به ترمیم کابینه نیز وجود دارد، مسئولان محترم با درایت خود اقدام به این کار کنند، تصریح کرد: مدیران جهادی و اهل ایثار باید در صحنه حضور یابند و با مردم، سخن حق، خالصانه و صادقانه بگویند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.