این مطلب ۷۲ بار خوانده شده
گزارش دفاع پرس در خصوص ورود «میراژ اف-۱» به ناوگان هوایی ارتش؛

جنگنده‌ای که با همت متخصصان ایرانی به آسمان راه یافت

«میراژ اف-۱» که تا پایان جنگ تحمیلی یک جنگنده زهردار در برابر ما محسوب می‌شد، در جریان جنگ خلیج فارس به ایران راه یافت و پس از مدتی کار شناسایی و تعمیرات توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش، کد سازمانی دریافت کرد و وارد رده عملیاتی نیروی هوایی ارتش شد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از دفاع پرس، کارکنان فنی و متخصصان جوان پایگاه شهید «حبیبی زهام» مشهد توانستند پس از صرف ۲۵ هزار نفر ساعت كار مداوم، یک فروند هواپیمای میراژ اف-۱ زمین‌گیر شده را بازآماد و به رده عملیاتی ملحق کنند.

میراژ اف-۱، نوعی جنگنده تهاجمی چندمنظوره محسوب می‌شود که توسط شرکت فرانسوی داسو طراحی و ساخته شده است. این جنگنده که برای مقابله با تامکت‌های ایرانی در جنگ تحمیلی و به سفارش صدام خریداری شده بود، پس از آنکه تحویل رژیم بعثی عراق شد، توانست تعدادی اف-۴ و اف-۵ را مورد اصابت قرار دهد اما همچنان در مقابله با تامکت‌های ایرانی کم فروغ ظاهر شد، به طوری که بیش از ۲۰ فروند از این جنگنده در مقابله با پدافند زمین پایه و موشک‌های فنیکس در عرصه آسمان متلاشی و از بین رفتند.

این جنگنده ضمن انجام ماموریت نبرد هوایی با بهره‌گیری از موشک اگزوسه به‌دنبال اجرای ماموریت‌های دریایی و مقابله با ناوهای ایرانی نیز بود و تا پایان جنگ نیز این ماموریت ادامه داشت.

میراژ اف-۱ که تا پایان جنگ تحمیلی یک جنگنده زهردار و دشمن برای ما محسوب می‌شد، در جریان جنگ خلیج فارس به ایران راه پیدا کرد و پس از مدتی کار شناسایی و تعمیرات، توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش کد سازمانی دریافت کرده و وارد رده عملیاتی نیروی هوایی شد. جمهوری اسلامی ایران که به لحاظ تسلیحاتی در تحریم به سر می‌برد، هیچگاه نتوانست قطعات مورد نیاز این جنگنده را از کشور مبدا خریداری کند و این موضوع سبب شد تا این جنگنده ناگزیر به جهت عدم دریافت موشک‌های مطابق با سیستم هدایت، کارآیی رزمی خود را نیز در ایران از دست بدهد.

میراژ که پس از شناسایی و کار ویژه تخصصی توانست مجوز پرواز را در آسمان کشور بگیرد، در سال ۹۳ به واسطه تلاش شبانه‌روزی صنعت دفاعی کشور و با بهره‌گیری از تجربیات کارکنان فنی نهاجا به موشک کروز ۳۰۰ کیلومتری مجهز و به عنوان جنگنده‌ای موثر وارد چرخه دفاعی کشور شد.

همچنین سامانه اکسیژن‌رسانی این جنگنده چند منظوره نیز در سال‌های اخیر توسط متخصصان ایرانی تهیه و تنظیم شد. سیستم اکسیژن میراژ یکی از بخش‌های حساس هواپیما است که وظیفه تنظیم اکسیژن تنفسی خلبان در ارتفاعات مختلف را برعهده دارد. این پروژه برای اولین بار و با تلاش‌های شبانه‌روزی متخصصان و کارکنان تیم تخصصی مرکز تعمیرات هواپیمای فرماندهی و پشتیبانی هوایی نیروی هوایی ارتش به انجام رسیده است.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.