این مطلب ۷۵ بار خوانده شده

حمله انقلابی مورالس به ترامپ در دفاع از ایران

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به ریاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، در مقر این سازمان با موضوع منع اشاعه هسته‌ای برگزار شد و ترامپ دوباره با لحنی تند اتهاماتی را به ایران وارد کرد تا خروج خود را از برجام توجیه کرده باشد

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به ریاست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، در مقر این سازمان با موضوع منع اشاعه هسته‌ای برگزار شد و ترامپ دوباره با لحنی تند اتهاماتی را به ایران وارد کرد تا خروج خود را از برجام توجیه کرده باشد و در عین حال دیگران را تهدید کرد که هر نهادی که با تحریم‌های ضدایرانی امریکا همراه نشود با عواقب سختی مواجه می‌شود. در مقابل، رئیس جمهور فرانسه ضمن اعلام موافقت با ترامپ در موضوع موشکی و مسائل منطقه‌ای بر ادامه پایبندی سایر طرف‌های توافق هسته‌ای برجام تأکید کرد. نکته قابل‌توجه این جلسه این بود که در نبود هیئت ایرانی رئیس جمهور بولیوی با لحنی انقلابی از ایران دفاع کرد و با اشاره به لیست دشمنی‌های امریکا علیه ایران از جمله حمایت از کودتای ۲۸ مرداد، به واشنگتن تاخت.

ترامپ در نشست شورای امنیت درباره عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای در ابتدای این جلسه گفت: موضوع امروز صحبت درباره به کارگیری سلاح‌های مخرب شیمیایی و هسته‌ای و راه‌های استفاده از این سلاح‌ها است. وی در ادامه صحبت‌های ضدایرانی خود گفت: «حکومت ایران به صدور هرج و مرج و خشونت دست زده است. حکومت ایران برنامه خود را به نحوی پیش می‌برد تا به سلاح هسته‌ای دست یابد. به همین دلیل اعلام کردم که امریکا از برجام خارج خواهد شد. آن‌ها در آن زمان بسیار مشکل داشتند و به پول نیاز داشتند و ما این پول را به آن‌ها دادیم. آن‌ها از این پول استفاده کردند تا تروریسم و هرج و مرج را گسترش دهد.» ترامپ تهدید کرد که تحریم‌های ایران از ۴ نوامبر (۱۳ آبان) با شدت کامل اجرا خواهند شد و هر گروهی که با این تحریم‌ها همراه نباشد، با عواقب بسیار جدی مواجه خواهد شد.

اما بخش مزورانه سخنان رئیس‌جمهور امریکا در اشاره به تحولات سوریه بود که گفت: «از ایران، روسیه و سوریه به خاطر اینکه حمله‌های خود را به ادلب، در پی درخواست من! کاهش دادند، تشکر می‌کنم! از ترکیه نیز تشکر می‌کنم که حاضر شد برای خویشتنداری مذاکره کنیم. ما آماده کمک هستیم». وی گفت: «در صحبت‌های دیروز، من تعهد دولت خود را برای ایجاد صلح و امنیت پایدار اعلام کردم. اخیراً اطلاع پیدا کردم که چین می‌خواهد در انتخابات میان‌دوره‌ای امریکا دخالت کند. چین نمی‌خواهد که من در انتخابات پیروز شوم. ما نمی‌خواهیم آن‌ها در انتخابات ما دخالت کنند.» ترامپ همچنین درباره مسئله کره‌شمالی گفت: «باید تحریم‌های شورای امنیت را ادامه دهیم تا خلع سلاح در کره‌شمالی انجام شود. مطلع شدیم که برخی از کشور‌ها در حال نقض تحریم‌ها هستند. بسیار مهم است که رهبر کره‌شمالی به دنبال امنیت و صلح برای کشورش است، خیلی چیز‌ها به دور از رسانه‌ها در حال انجام است. فکر می‌کنم در ماه‌ها و سال‌های آینده خبر‌های خیلی خوشی از کره خواهید شنید.» وی همچنین افزود: «کار کردن با رئیس‌جمهور کره‌جنوبی برای من باعث افتخار بود. کار کردن با رئیس‌جمهور چین و نخست‌وزیر ژاپن برای من مایه افتخار بوده است.»

«امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه بعد از سخنرانی ترامپ مواضع کشورش را مطرح کرد. ماکرون گفت: «من مطمئنم همه ما که در اینجا هستیم هدف یکسانی در خصوص ایران داریم و آن این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.»

وی گفت: «برجام کامل نیست، اما یک گام قاطع است. با این حال به‌رغم بحران بی‌اعتمادی به وجود آمده بعد از اعمال مجدد تحریم‌های امریکا علیه ایران، تهران به تعهدات خود مطابق با برجام عمل کرد.»

ورود انقلابی مورالس
«اوو مورالس»، رئیس‌جمهور بولیوی در این نشست دفاع تمام‌قدی از ایران کرد. وی گفت: «در سال ۱۹۵۳، دولت امریکا اقدام به تأمین مالی، برنامه‌ریزی و اجرای کودتایی علیه دولت منتخب مردمی ایران کرد که با اجرای مشروع حق حاکمیت خود تولید نفت خود را ملی کرد و آن را از چنگ یک شرکت انگلیسی-امریکایی رهاند. بعد از آن، برای چندین دهه، دولت امریکا از حکومتی مستبد حمایت کرد که اجازه می‌داد منافع ناشی از تولید نفت به جیب شرکت‌های غیرایرانی برود.»

مورالس با بیان اینکه این وضعیت تا سال ۱۹۷۹ [سال پیروزی انقلاب اسلامی]ادامه داشته، اضافه کرد: «اکنون که ایران کنترل منابع خود را بار دیگر به دست گرفته بار دیگر قربانی نوعی محاصره توسط امریکا شده است. دولت بولیوی، با قاطعیت اقدامات یکجانبه دولت امریکا علیه ایران را محکوم می‌کند.»
مورالس در ادامه خروج امریکا از توافق هسته‌ای برجام را هم محکوم کرد و گفت که دولت امریکا با این اقدام، پشت بهانه‌ها برای دخالت در امور داخلی ایران پنهان شده است.
رئیس‌جمهور پرو که سخنران بعدی بود هم به حمایت از توافق هسته‌ای ایران پرداخت. وی گفت: «ما معتقدیم اعتبار نظام منع اشاعه را بایستی از طریق پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک حفظ کرد و این برنامه‌ای بود که همین شورای امنیت آن را تأیید کرد.»

سلب اختیار جنگ با ایران از ترامپ در سنا
عضو دموکرات و ارشد کمیته‌های امور اطلاعاتی و قضایی مجلس سنای امریکا، رویکرد رئیس‌جمهور این کشور در قبال ایران را «در حال شکست» خواند و گفت: «ما باید به برجام برگردیم.» «داین فاینشتاین» سناتور ایالت کالیفرنیا در کنگره امریکا که از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نایب رئیس کمیته امور اطلاعاتی مجلس سنا بوده و اکنون عضو ارشد دموکرات در کمیته امور قضایی و همچنین عضو منتخب کمیته امور اطلاعاتی سنای امریکا است، تصریح کرد: «رویکرد رئیس‌جمهور ترامپ در قبال ایران، در حال شکست خوردن است. متحدان ما معتقد هستند که توافق هسته‌ای ایران دارد کار می‌کند و آن‌ها بدون ما دارند به جلو پیش می‌روند.» فاینشتاین افزود: «زمان آن فرا رسیده که ما به توافق هسته‌ای (برجام) برگردیم و با همکاری با متحدان‌مان به رفتار ایران بپردازیم.» از طرف دیگر «تام یودال» که از ۱۹۹۹ به عنوان عضو مجلس نمایندگان از ایالت نیومکزیکو و سپس به عنوان سناتور این ایالت در کنگره امریکا حضور داشته است، به سخنان بولتون خطاب به ایران که در آن گفته بود: «ما نیرو‌های نیابتی و عوامل ایران را در منطقه دنبال خواهیم کرد... اگر ما، شهروندان ما یا متحدان ما را هدف قرار دهید، بهای هنگفتی خواهید پرداخت» واکنش نشان داد. او گفت: «این سخنرانی تحریک آمیز و خصمانه بولتون مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، دلیلی دیگر برای آن است که من بخواهم فردا طرحی به کنگره امریکا ارائه دهم تا اطمینان حاصل کنیم، رئیس‌جمهور امریکا بدون مجوز کنگره به جنگ با ایران نرود.»

سناتور دموکرات کنگره امریکا توضیح بیشتری درباره این طرح ارائه نداده، اما پیش از این هم قانونگذاران مجلس نمایندگان امریکا طرحی مشابه ارائه داده بودند. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت امریکا سه شنبه شب [به وقت تهران]در نشستی به میزبانی گروه ضدایرانی «متحد علیه ایران هسته‌ای» (UANI) حاضر شد و همانطور که انتظار می‌رفت اظهارات تندی علیه ایران مطرح کرد. وی در ابتدای این نشست به بحث تحریم‌های وضع شده علیه ایران پرداخت و از اتحادیه اروپا به دلیل تلاش برای زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد. او گفت: «اتحادیه اروپا در حرف علیه ایران قاطع است، اما در عمل ضعیف است.» بولتون در ادامه با بیان اینکه «واشنگتن اجازه نمی‌دهد اروپا یا هرکس دیگری تحریم‌های ما را دور بزند»، به شرکت پیام‌رسان مالی «سوئیفت» و دیگر مراکزی که ممکن است به ایران خدمات مالی ارائه کنند هشدار داد که در صورت عدم همراهی با تحریم‌های امریکا، خود با جریمه و تحریم روبه‌رو می‌شوند، به همین دلیل آن‌ها باید تبعات همکاری با ایران را به دقت بسنجند.» بولتون در بخش دیگری از سخنرانی‌اش به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران پرداخت و با متهم کردن ایران به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه گفت: «ما کارزاری از فشار حداکثری به راه انداخته‌ایم تا طرح‌های [قاسم]سلیمانی [فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران] را مختل کنیم... از هر ابزاری برای دنبال کردن او و افراد مشابه او استفاده خواهیم کرد.»

عدم صدور دستور نخریدن به هندی‌ها
یک منبع در دولت هند روز چهارشنبه گفت که دولت هند به پالایشگاه‌های این کشور نگفته است که واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند. به نوشته خبرگزاری رویترز، این منبع دولت هند گفت: «من روابط خوبی با ایران و امریکا دارم و تصمیم ما منوط بر انرژی نیست.» این اظهارات مقام دولتی هند در حالی بیان شد که هفته گذشته یک شرکت نفتی هندی خبر داد فرآوری نفت خام ایران را از ماه اکتبر، بعد از اجرایی شدن تحریم‌های امریکا علیه ایران، متوقف می‌کند.

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.