این مطلب ۱۶ بار خوانده شده
تصویر آرشیوی از میشل عون

میشل عون: تکفیری‌های سوریه تهدیدی برای صلح هستند

میشل عون، نخست وزیر سابق لبنان گفته است تندروهای تکفیری تحت حمایت خارج تهدید بزرگی برای تمامی جوامع مذهبی حاضر در سوریه و خاورمیانه محسوب می‌شوند.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش " بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"

عون که رهبری جنبش جریان آزاد ملی لبنان را نیز بر عهده دارد روز سه‌شنبه (۵ آذر) این اظهارات را در مصاحبه با شبکه پرس تی‌وی بیان کرد.

عون گفت: «تکفیری‌ها هیچ دوستی ندارند. از این رو دشمنی آنان نسبت به دیگر گروه‌های مذهبی قابل پیش بینی است. با وجود این، آنان سعی دارند به واسطه نامیدن مسیحیان به عنوان صلیبیون، حقایق تاریخی را تحریف کنند. آنان سعی دارند از مسیحیان تصویری به عنوان قدرت استعماری ارائه کنند ونه مردم بومی سوریه.»

وی افزود: «دولت سوریه بر اساس حق شهروندی با اتباع خود رفتار می‌کند و نه عقاید مذهبی. در سوریه از مسیحیان محافظت می‌شود. با وجود این، اگر تکفیری‌ها روی کار بیایند، همه مسیحی‌ها در خطر خواهند بود. آنان مسلمانان میانه‌رو را نیز کافر می‌دانند.»

مردم تکفیری بر این باور هستند که تنها مسلمانان حقیقی هستند و دیگر مسلمانان را به ارتداد متهم می‌کنند.

کشور سوريه از سال ۲۰۱۱ عرصه ناآرامي‌هاي مرگباري است. بر اساس گزارش‌ها، قدرت‌هاي غربي و متحدان آنها در منطقه بويژه قطر، عربستان سعودي و ترکيه از شبه نظاميان حاضر در سوريه حمايت مي‌کنند.

تحقيق اخير وزارت دفاع انگليس نشان داده است که نزديک به ۱۰۰ هزار تن از شبه‌نظاميان به يک هزار گروه تقسيم شده‌اند و بر ضد دولت و مردم سوريه مي‌جنگند.

خلاصه اين تحقيق از سوي موسسه «آي اچ اس جينز» در تاريخ ۱۶ سپتامبر منتشر شد.

در اين تحقيق برآورد شده است که در حدود ۱۰ هزار شبه‌نظامي براي گروه‌هاي مرتبط با القاعده از جمله جبهه النصره مي‌جنگند و باقي آنان در گروه‌هاي شبه‌نظامي مختلف حضور دارند.

اين تحقيق همچنين نشان مي‌دهد که شمار بسياري از افراطي‌هاي کشورهاي خارجي نيز در سوريه فعال هستند.

منبع پرس تی وی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.