این مطلب ۲۲ بار خوانده شده
سردار جلالی:

تشکیل واحد‌های نظامی سایبری/ شبکه‌های اجتماعی معادلات اجتماعی را بر هم می‌زنند

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: امروز هر جنگ نظامی که روی می‌دهد، حداقل نصف آن جنگ سایبری است؛ به همین خاطر اکنون در دنیا واحد‌های خاص نظامی سایبری در حال شکل‌گیری است.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از  دفاع پرس، سردار سرتیپ «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ظهر یکشنبه در مراسم گشایش پنجمین نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران اظهار داشت: در شرایطی هستیم که دو روند کلی توسعه و پیشرفت فناوری در حوزه‌های مختلف و تهدیدهای مرتبط با این فناوری‌ها را در کشور و جهان شاهد هستیم؛ البته اینکه هر کشوری نسبت به این روند‌ها چه موضع‌گیری‌هایی انجام می‌دهد به نوع حکومت و استراتژی‌های آن‌ها بازمی‌گردد.

وی با بیان اینکه سه حوزه سایبری، بیولوژیک و فناوری‌های همگرا مواجه هستیم، افزود: در استفاده از فناوری‌ها با چهار روند کلی اینترنت و اشیاء، اینترنت و مردم، هوشمندی و هیبریدی یا ترکیبی مواجه هستیم که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

سردار جلالی ادامه داد: ورود فناوری اطلاعات هوش مصنوعی چند ویژگی را به سیستم می‌دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از انتقال حالت از سلولی به سیستمی و وجود فرآیند جهانی در آن‌ها، قابلیت کاهش کنترل و نفوذ حکومت‌ها، اشراف اطلاعاتی، کنترل‌گریزی و شبکه‌ای شدن.

وی با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک می‌توانند معادلات اجتماعی را بر هم بزنند، بیان کرد: برای ایجاد امنیت در فضای سایبر نیاز به تعریف دقیقی از سایبر داریم؛ زیرا معماری در دنیا در حال شکل‌گیری است که همه امورات سبک زندگی مردم توسط شبکه‌های اجتماعی ارائه و دریافت می‌شود؛ پس اگر تمام امورات جامعه را از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال کنیم، به طور حتم حاکمیت ملی از بین می‌رود و حتی در آن هضم می‌شویم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر ضرورت داشتن اینترنت ملی، تصریح کرد: امروز وقتی اروپایی‌ها به دنبال استفاده از اینترنت اروپایی هستند، نشان از اهمیت موضوع دارد؛ زیرا آن‌ها معتقدند تمام امور خود را در اختیار اینترنت آمریکا قرار داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فنی، سیاسی، اجتماعی و زیرساخت‌ها با تهدیدات و چالش‌هایی مواجه هستیم، افزود: امروز هر جنگ نظامی که روی می‌دهد، حداقل نصف آن جنگ سایبری است؛ به همین خاطر اکنون در دنیا واحد‌های خاص نظامی سایبری در حال شکل‌گیری است.

سردار جلالی ادامه داد: تهدیدات فرا روی ما به گونه‌ای است که دشمنان سعی می‌کنند افکار عمومی جامعه را به سمتی سوق دهند تا به دولت‌ها فشار آید.

وی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم از فناوری‌های موجود استفاده کنیم، نیاز به معماری مبتنی بر فناوری بومی و امن داریم، به گونه‌ای که هیچ داده‌ای از کشور خارج نشود. برای این کار هم نیاز به وزارت صنعت فناوری اطلاعات داریم؛ زیرا اگر هر بخش این کار در نقاط مختلف انجام شود، نمی‌توان کاری از پیش برد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین گفت: از صاحبان محصولات فناورانه‌ای که تولید داخل بوده و امنیت آن احراز شده باشد، با الزام دستگاه‌های مختلف به استفاده از این فناوری‌ها، حمایت می‌کنیم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.