این مطلب ۱۶۸ بار خوانده شده

پولشویی یعنی بدهی معوقه خواندن اختلاس

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از کیهان ، بخشی ازاظهارات دیروزرئیس‌جمهوردردانشگاه علوم پزشکی سمنان، با ابهامات و تناقضاتی همراه بود.آقای روحانی دیروزدرجمع دانشجویان حاضرشد که عده‌ای ازآنها با شعار «تورم، گرانی، جواب بده روحانی»،خواستار پاسخگویی رئیس‌جمهور درباره سوءعملکرد اقتصادی دولت بودند.همچنین روی برخی ازپلاکاردهای دانشجویان نوشته شده بود «شوخیه مگه وعده بدی، نتونی»، «تو باید پای حرف خودت بمونی» و«نه سبزیم، نه بنفشیم،تودنیا می‌درخشیم»
روحانی درواکنش به اعتراض دانشجویان درباره اعتماد به آمریکا گفت: دولت‌های آمریکایی هیچوقت با مردم ایران دوستی نداشتند.مانه به آمریکا ونه هیچ کشوردیگری اعتماد صددر صدی نداریم. چه کسی گفته که من به آمریکا اعتماد دارم؟
روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان پرداخت کنیم. بپرسید چه کسانی مؤسسات اعتباری پدید آوردند و اجازه تاراج مال مردم را دادند؟ از کسانی سراغ بگیرید که ۳ میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند.
وی همچنین گفت:قانون اساسی دستاوردبزرگ انقلاب است،اگربه همه آن عمل شود مشکلات هم حل می‌شود.رئیس‌جمهوربایدبتوانددربرابرتخلف ازقانون اساسی تذکر دهد.رئیس‌جمهور همچنین گفته است: پولشویی درهمه جای دنیاوجودداردو تنها مربوط به ایران نیست و امروز باید با پدیده پولشویی مبارزه کنیم و راه مبارزه با پولشویی شفافیت است. همه کشورهای دنیا به جز ایران و کره شمالی عضو FATF هستند. روحانی همچنین گفت: نه من شایسته‌ام که درباره نرخ تورم چیزی بگویم ونه فرد دیگر. آمار تورم، توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود.
این اظهارات در حالی است که اولاً آقای روحانی در اوج مذاکرات بارها گفت «به مذاکرات با آمریکا خوش‌بین هستم»،«من اوباما رابسیارمودب یافتم»، «آمریکا کدخداست و اروپایی‌ها آقا اجازه هستند، بستن با کدخدا راحت‌تر است» و... . اعتماد به دولت آمریکا موجب تنظیم توافقی شده که به تصریح شخص آقای روحانی در هر دولت دو اوباما و ترامپ بارها زیرپا گذاشته شد و اکنون هم دست دولت برای اعتراض و شکایت به جایی نمی‌رسد. اگر اعتماد به آمریکا نبود، قطعا چنین توافق قابل نقض غیرقابل پیگردی تنظیم نمی‌شد.
ثانیاً مؤسسات اعتباری قریب ۴ سال تحت نظارت دولت و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد آقای روحانی رشدکردند وگسترش یافتند. بنابراین درسوء استفاده برخی از آنها حتماً مسئولان دولتی، قاصر و مقصر هستند.
ثالثاً اگر بردن ۳ میلیارد دلار پول نفت، خیانت است که قطعاً هست، به طریق اولی واگذاری رانتی ۱۸میلیارد دلار پول نفت به قیمت ۴۲۰۰ تومانی (یک سوم یا چهارم قیمت متورم شده) نیز خیانت بود؛ همچنان که لاپوشانی قرارداد بر فساد و خسارت کرسنت. و همین طور است غارت و اختلاس ۱۶ هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان و برخی مراکز دیگر که آقای روحانی دست بر قضا گفتند «بدهی‌های معوقه برخی ابر بدهکاران را اختلاس نام می‌گذارند؛ اینها اختلاس نیست، برخی معوقه است».
رابعاً در موضوع پولشویی که با جرایمی نظیر قاچاق کالا و ارز و سوخت، فرار مالیاتی، زدوبنددرمعاملات، احتکار و... مرتبط است، دستگاه‌های دولتی ذی‌ربط مقصر اصلی هستند. یک نمونه آن رانت ۱۰۰ میلیارد تومانی روزانه حاصل قاچاق سوخت (به‌خاطر حذف کارت سوخت) است و همچنین حذف سامانه‌های شفافیت‌ساز مالی و معاملاتی یا عدم راه‌اندازی آنها با وجود تأکیدات قانونی.
خامساً درباره تذکر تخلف از قانون اساسی، اگر مراد، تذکر به دستگاه‌های دولتی است که این مطالبه عمومی از شخص رئیس‌جمهور است و کوتاهی‌های متعددی صورت گرفته و موجب خسارت‌های متعددبه مردم شده که اوج آن،در۷-۸ماه گذشته درحوزه‌های ارزوسکه و خودرو و... بود.اما اگرمراد، تذکربه دستگاه‌های غیردولتی است، این موضوع طبق مکانیسم تفکیک واستقلال قوا،ازصلاحیت واختیارات رئیس‌جمهورخارج است ودراصل خود رئیس‌جمهور، می‌تواند مخاطب و موضوع تذکر باشد.
سادساً در موضوع نرخ تورم، این سخن از خود آقای روحانی در انتخابات سال ۹۲ به یادگار مانده است که «معیار تورم، جیب مردم است نه آمارها».به نظر می‌رسد پیش کشیدن برخی مجادلات سیاسی نظیر همه‌پرسی و تذکررئیس‌جمهوربه دیگران درجلسه دانشجویان،طفره از پاسخگویی به مطالبات مردم دوباره برعکس درآمدن وعده‌های اقتصادی است.۱۴/۹/۹۷ کیهان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.