این مطلب ۷۴ بار خوانده شده
شورش «بینوایان» در فرانسه چرا آغاز شد؟

پوزخند به مفهوم دموکراسی در جمهوری پنجم

شاید اگر حوادث گسترده اعتراضی در فرانسه را با دید صرفاً سیاسی بنگریم، تصمیم دولت فرانسه برای افزایش مالیات بنزین را عامل اصلی اعتراضات روز‌های اخیر در این کشور بدانیم، اما حقیقتی بسط یافته که در بطن این اعتراضات وجود دارد، ما را به دیدگاه عمیق‌تری معطوف می‌کند: «شورش علیه دموکراسی»

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از کیهان، محسن مطلق -  آن زمان که ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی قرن نوزدهم در رمان «بینوایان» به تشریح بی‌عدالتی‌های اجتماعی و فقر و فلاکت مردم فرانسه و در آن به عوامل و محرک‌های اجتماعی می‌پردازد که منجر به سقوط جمهوری سوم ناپلئون سوم شد. آنچه بینوایان روایت می‌کند، داستان انحصار توزیع قدرت و ثروت در دست خانواده فاسد سلطنتی است که از مشکلات حقیقی جامعه فرانسه کاملاً بی‌اطلاع بودند، و این موضوع سبب ایجاد معضلات اقتصادی و اجتماعی در جامعه فقیر فرانسه شد و با گسترش اعتراضات مردم به تحولات زیرساخت‌های اجتماعی جامعه فرانسه منجر شد. امروز دوباره در جمهوری پنجم فرانسه، حکایت بینوایان تکرار شده است. شورش علیه سرمایه‌داری آن هم پس از پنج دوره تجربه انواع مدل‌های دموکراسی امروز مهم‌ترین رخداد اروپای قرن بیست‌ویکم است، اما چه چیزی معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زرد‌ها را به خیابان‌ها کشانده است؟ گران شدن ۲۵درصدی بنزین یا چیزی فراتر از آن؟

شورش علیه دموکراسی در «مهد دموکراسی»

اعتراضات فرانسوی‌ها که جرقه ابتدایی آن مخالفت با افزایش قیمت سوخت بود، اکنون تبدیل به جنبشی فراگیر و سراسری ضد حکومت فرانسه شده است. این اعتراضات با تصمیم دولت مکرون مبنی بر تشدید مالیات‌ها و اصلاح برخی رویه‌های اقتصادی آغاز شد.

بسیاری از فرانسوی‌ها در شه