این مطلب ۲۶ بار خوانده شده

«فرار» خفت‌بار آمریکایی‌ها از سوریه

برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نظامیان این کشور از سوریه را به نفع متحدان این کشور یعنی روسیه و ایران تلقی و آن را یک پیروزی راهبردی برای محور مقاومت عنوان می‌کنند.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از دفاع پرس- سیروس فتح‌اله‌اتی‌کندی؛ هفت سال پیش در ژانویه ۲۰۱۱ (۶ بهمن ۱۳۸۹) سوریه یکی از کشور‌های مهم و استراتژیک خاورمیانه دچار بحران شد؛ بحرانی که در ابتدا داخلی بود، اما رفته رفته به یک بحران بین‌المللی تبدیل شد.

پس از ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱، جنگ داخلی در این کشور گسترش یافت. گروه‌های معارض زیادی تحت عناوین مختلف با حمایت برخی از طرف‌های داخلی و خارجی شکل گرفت؛ «ارتش آزاد» توسط نظامیان جدا شده از ارتش سوریه تشکیل شد. «جبهه النصره» نیز که شاخه نظامی القاعده در سوریه بود، اسم خود را به «جبهه فتح الشام» تغییر نام داد و با خشونت هرچه تمام به پیشروی در مناطق سوریه و کشتار ملت این کشور به بهانه برکناری بشار اسد از قدرت که رئیس‌جمهور مشروع و قانونی سوریه بود، مبادرت ورزید.

پس از مدتی نیز گروه تروریستی داعش با حمایت و پشتیبانی مستقیم و غیرمستقیم برخی از کشور‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در مقابل بشار اسد قرار گرفت؛ هرچند در ابتدای مسیر این گروه تروریستی تا حدودی موفق شد یک اتحاد ایدئولوژیک با برخی از این گروه‌های تروریستی علیه حکومت سوریه تشکیل دهد، اما دیری نپایید که این گروه‌ها که تعداد آن‌ها طبق گفته منابع آگاه به ۱۰۰ گروه تروریستی می‌رسید، به جان هم افتادند و اتحاد و انسجام آن‌ها برای مبارزه مسلحانه علیه دولت و ملت سوریه از هم فروپاشید.

دشمنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها با دولت سوریه از یک سو و تلاش اتحادیه عرب و برخی از کشور‌های مرتجع عربی از طرف دیگر بحران داخلی سوریه را به یک بحران بین‌المللی تبدیل کرد و وضعیت این کشور را روز به روز پیچیده‌تر و بغرنج‌تر کرد؛ بنابراین بحران سوریه خواه یا ناخواه تبدیل به بحران بین‌المللی شد. ارتش سوریه به خاطر شکافی که در آن ایجاد شده بود، دیگر توان قبلی خود را نداشت، نیرو‌های ارتش کم‌کم روحیه خود را دفاع از کشور خود از دست می‌دادند، هر لحظه این احتمال داده می‌شد که تروریست‌ها با پیشروی‌هایی که دارند، دمشق پای