این مطلب ۱۵۸ بار خوانده شده
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح:

ممکن است برای حفظ منافع کشور رویکرد تهاجمی داشته باشیم

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تأکید کرد: ضمن اینکه هیچ چشمداشتی به منافع و خاک کشور دیگری نداریم، اما در حفظ منافع خودمان ممکن است رویکرد آفندی داشته باشیم تا اجانب با مشاهده آثار و شواهد آن، فکر تجاوز به منافع کشورمان را از سر بیرون کنند.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از تسنیم رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تأکید کرد: ضمن اینکه هیچ چشمداشتی به منافع و خاک کشور دیگری نداریم، اما در حفظ منافع خودمان ممکن است رویکرد آفندی داشته باشیم تا اجانب با مشاهده آثار و شواهد آن، فکر تجاوز به منافع کشورمان را از سر بیرون کنند.

 سرلشکر محمد باقری در حاشیه هفتمین جلسه هیئت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که صبح دیروز در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، در جمع خبرنگاران بیان کرد: در این جلسه یکی از مباحثی که عنوان شد، این بود که با توجه به قرار گرفتن در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاه‌هایی شامل آثار و دستاورد‌های انقلاب اسلامی و نیرو‌های مسلح در صنعت دفاعی، دستاورد‌های هوایی و نقش نیرو‌های مسلح در سازندگی کشور به خصوص محرومیت‌زدایی، در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مصلای امام‌خمینی (ره) و فرودگاه مهرآباد برپا می‌شود.

وی با بیان اینکه در این جلسه ابلاغ شد که با بسیج امکانات در روز‌های باقی‌مانده، این نمایشگاه‌ها بازگشایی شوند، افزود: همچنین با تصویب اعضا در هیئت امنای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص) و معاون آموزش و پژوهش ستاد کل نیرو‌های مسلح، به جمع اعضای هیئت امنای بنیاد اضافه شدند.

افتتاح موزه‌های دفاع مقدس در دهه فجر

سرلشکر باقری ادامه داد: در این جلسه اولین موضوعی که مورد بررسی قرار گرفت، تهیه و تصویب آیین‌نامه نحوه اداره مراکز فرهنگی و موزه‌های دفاع مقدس استان‌های کشور بود، زیرا تاکنون ۱۵ موزه استانی آغاز به کار کرده‌اند و عملیات اجرایی شش موزه دیگر نیز امسال پایان یافته است که در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسند.

وی اضافه کرد: برای نحوه اداره این مراکز در استان‌ها و هم‌افزایی دستگاه‌های لشکری و کشوری و همچنین مجموعه هنرمندان و پیشکسوتان و علاقه‌مندانی که مایل هستند در نشر ارزش‌های دفاع مقدس مشارکت داشته باشند، نیاز به تهیه آیین‌نامه‌ای بود که این آیین‌نامه امروز (دیروز) مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و به زودی ابلاغ و اجرا می‌شود. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: در بخش دوم، موضوع نحوه نظارت بر آثار هنری در حال تولید در کشور بحث و بررسی شد تا واقعیات دفاع مقدس همان‌گونه که بوده در آثار هنری درج شود و در اختیار عموم قرار گیرد. بر این اساس، آیین‌نامه مجزایی تهیه شد تا سختگیری‌های موجود، باعث کاهش آثار تولیدی در این حوزه نشود و از موازی‌کاری نیز جلوگیری شود. در ادامه مقرر شد این آیین‌نامه به شورای هماهنگی بازگردد و با حضور وزیر ارشاد و رئیس سازمان صدا و سیما، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر اعضای جلسه، آیین‌نامه با اصول ذکر شده مورد بازبینی قرار گیرد.
سرلشکر باقری بیان کرد: دستور سوم، مربوط به تصویب بودجه سال ۹۸ بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بود که مطابق آنچه در لایحه دولت به مجلس ارائه شد، مورد تأیید اعضا قرار گرفت و به تصویب رسید.

قصد تهاجم نداریم، اما منفعلانه هم عمل نمی‌کنیم

وی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر تغییر رویکرد نیرو‌های مسلح از پدافندی به آفندی تأکید کرد: بر اساس آموزه‌های اسلام و آرمان‌های جمهوری اسلامی، قصد تجاوز و تهاجم و حتی چشمداشتی به خاک هیچ کشوری نداریم، چون در راهبرد‌های کلان کشور ما راهبرد دفاعی به معنی این است که از استقلال و تمامیت ارضی و منافع ملی کشور و ملت ایران دفاع کنیم، اما این به معنای آن نیست که در رویکرد‌های سطح عملیاتی و تاکتیکی صرفاً دفاعی و منفعلانه عمل کنیم.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح تصریح کرد: هیچ چشمداشتی به منافع و خاک کشور دیگری نداریم، اما در حفظ منافع خودمان ممکن است رویکرد آفندی داشته باشیم تا اجانب با مشاهده آثار و شواهد آن، فکر تجاوز به منافع کشورمان را از سر بیرون کنند.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی دست روی دست نخواهد گذاشت تا منافع ملت، امنیت و آرامش کشور به خطر بیفتد، افزود: بر این اساس، تغییری در ماهیت رزمایش‌هایی که امسال در تنگه هرمز، خلیج فارس، دریای عمان و در زمین و هوا انجام شد، صورت گرفت و این مسیر رو به ارتقاست تا نیرو‌های مسلح آمادگی این را داشته باشند که در صورت ضرورت، در تاکتیک‌ها این تغییرات را اعمال کنیم.

منتظر حمله دشمن نخواهیم ماند

شنبه شب هم معاون هماهنگ کننده ارتش تأکید کرد که ما منتظر حمله نیستیم و نخواهیم ماند. دریادار حبیب الله سیاری که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری و به منظور تشریح اهداف و اقدامات انجام شده در رزمایش «اقتدار ۹۷» نزاجا حضور یافته بود، اظهار داشت: دکترین نظامی ما دفاعی و متکی بر توان بازدارندگی است. بازدارندگی یعنی آنقدر آمادگی نیرو‌های مسلح در کشور بالا باشد که هیچ دشمنی حتی فکر تعرض به منافع کشور را در سر نداشته باشد و از طرفی توان بازدارندگی تنها به گفتن نیست و باید در برخی از موارد در معرض نمایش گذاشت که معتبر باشد. وی با بیان اینکه در رزمایش اقتدار ۹۷ ثابت شد که نیروی زمینی ارتش قادر به دفاع از مرز‌های کشور است، افزود: نیروی زمینی ارتش این توانمندی را دارد تا هر زمانی که لازم شد دشمن را از کار خود پشیمان کند و این همان دکترین نظامی متکی بر توان بازدارندگی است. در این رزمایش لازم بود نشان داده شود که ما منتظر حمله نیستیم و نخواهیم ماند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه تربیت نیروی انسانی و ساخت تجهیزاتمان مبتنی بر اشراف اطلاعاتی است که از دشمنانمان داریم، عنوان کرد: تقویت بنیه دفاعی کشور لازم است تا امنیت‌مان مستدام باشد و این امر نیاز به حمایت‌های مستمر دارد. وی در خصوص پیشگیرانه یا پیش‌دستانه بودن بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: موضوع پیشگیرانه و پیش‌دستانه تعریف عملیاتی خاص خود را دارد، قطعاً ما متکی بر تدابیر فرمانده معظم کل قوا و آیین‌نامه‌هایی که داریم هیچ گاه قصد تجاوز به مرز‌ها و منافع دیگران نداشتیم. اگر زمانی نیاز باشد که توان رزمی خود را به معرض نمایش بگذاریم که دشمن اجازه تعرض را به خود ندهد، قطعاً این کار را همکاران ما در نیروی زمینی، هوایی و دریایی انجام می‌دهند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.