این مطلب ۷۰ بار خوانده شده
کامرون:

عواقب جدی در انتظار روسیه است

ˈدیوید کامرونˈ نخست وزیر انگلیس در واکنش به امضای سند انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه توسط ˈولادیمیر پوتینˈ، گفت: رییس جمهور پوتین نباید در این که روسیه به خاطر اقدامات خود با عواقب جدی مواجه خواهد شد، هیچ گونه شک و تردیدی داشته باشد.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  کامرون عصر سه شنبه در بیانیه ای افزود: گام هایی که امروز توسط رییس جمهور پوتین و در تلاش برای انضمام کریمه به روسیه برداشته شد، بطور آشکار در تناقض با قوانین بین المللی است و پیامی دلسرد کننده را به سراسر قاره اروپا می فرستد.

وی گفت: انگلیس به ثبات و امنیت نظام بین المللی متکی است. هر کسی که قوانین و مقررات این نظام را نادیده بگیرد، باید منتظر عواقب آن هم باشد.

ˈبه همین دلیل است که آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را (علیه روسیه) وضع کرده اند.ˈ

وی تاکید کرد: اینکه روسیه با استفاده از زور و لوله تفنگ و بر اساس یک همه پرسی دروغین مرزها را تغییر دهد، کاملا غیرقابل پذیرش است.

کامرون گفت: من در اجلاس روز پنجشنبه رهبران اتحادیه اروپا بر ضرورت اقدامات بیشتر اتحادیه علیه روسیه تاکید خواهم کرد.

نخست وزیر انگلیس افزود: اکنون انتخاب با پوتین است که یا راه کاهش تنش را در پیش بگیرد و یا با انزوای بیشتر و تحریم های سخت تر مواجه شود.

ˈویلیام هیگˈ وزیر خارجه انگلیس نیز طی سخنانی در پارلمان این کشور، تصمیم روسیه برای انضمام کریمه به خاک خود را محکوم و اعلام کرد که لندن همه همکاری های نظامی خود را با مسکو به حالت تعلیق درآورده است.

وی گفت: اقدام روسیه چنگ انداختن به بخشی از سرزمین یک کشور مستقل اروپایی با استفاده از نیروی نظامی بود.

۹۶ درصد شرکت کنندگان در همه پرسی روز یکشنبه در شبه جزیره کریمه، به پیوستن این منطقه به روسیه رای مثبت دادند.

وی افزود: برگزاری همه پرسی در شبه جزیره کریمه غیرقانونی، نامشروع و ناقض قانون اساسی کشور اوکراین بود و ما این همه پرسی و نتایج آن را به رسمیت نمی شناسیم.

هیگ اظهار داشت: نظم بین المللی در بحران اوکراین به خطر افتاده و روسیه ممکن است توجیهات خود را در مورد کریمه برای دخالت در دیگر مناطق اوکراین و دیگر جمهوری های شوروی سابق که اقلیت های روس تبار در آنها حضور دارند، به کار بگیرد.

ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه امروز در جمع اعضای پارلمان این کشور، به سوابق تاریخی و فرهنگی شبه جزیره کریمه اشاره کرد و این منطقه را بخش جدایی ناپذیر فدراسیون روسیه خواند.

وی همچنین سند الحاق کریمه به روسیه را امضاء کرد تا روند انضمام این منطقه به روسیه رسما آغاز شود.

پوتین در عین حال تاکید کرد که کشورش قصد ندارد در دیگر مناطق اوکراین دخالت و یا حاکمیت ملی و تمامیت ارضی آن کشور را نقض کند.

وزیر خارجه انگلیس که ساعاتی پس از سخنرانی پوتین و امضای سند الحاق کریمه، در پارلمان انگلیس سخن می گفت، اظهارات رییس جمهوری روسیه را در مورد همه پرسی و سوابق تاریخی و فرهنگی کریمه رد کرد.

وی گفت: روسیه با این اظهارات تلاش می کند آب را گل آلود کند و افکار بین المللی را تحت تاثیر قرار دهد.

هیگ افزود: هر قدر از روندهای دموکراتیک ساختگی و گمراه کننده و یا اشارات تاریخی انحرافی استفاده شود، نمی توان این حقیقت را که روسیه با نقض قوانین بین المللی به بخشی از سرزمین یک کشور مستقل دست اندازی کرده است، لاپوشانی کرد.

منبع : ایرنا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.