این مطلب ۲۶ بار خوانده شده
سخنگوي وزارت خارجه امريكا دوباره اعتراف كرد

شارژ ۵ميلياردي امريكا براي سقوط يانكوويچ

بحران اوكراين درحالي ابعاد بين‌المللي پيدا كرده است كه بار ديگر جزئيات جديدي از دخالت‌هاي پنهان غرب در اين كشور به چشم مي‌خورد. معاون وزير خارجه امريكا اعلام كرد كه امريكا براي ايجاد دولتي دموكراتيك در اوكراين ۵ ميليارد دلار هزينه كرده است. تنش روسيه و غرب در بحران اوكراين سبب شده تا امريكا نقش فعال‌تري در اين كشور داشته باشد.
نسخه مناسب چاپ

 

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت" بحران اوكراين درحالي ابعاد بين‌المللي پيدا كرده است كه بار ديگر جزئيات جديدي از دخالت‌هاي پنهان غرب در اين كشور به چشم مي‌خورد. معاون وزير خارجه امريكا اعلام كرد كه امريكا براي ايجاد دولتي دموكراتيك در اوكراين ۵ ميليارد دلار هزينه كرده است. تنش روسيه و غرب در بحران اوكراين سبب شده تا امريكا نقش فعال‌تري در اين كشور داشته باشد.

به گزارش «جوان»، كمك مالي امريكا براي ايجاد دولتي دموكراتيك در جمهوري‌هاي سابق شوروي هدفي است كه دولتمردان كاخ سفيد همواره اين سياست را اتخاذ كرده‌اند. اكنون اعطاي كمك مالي براي تاسيس دولتي غربگرا در اوكراين نيز راهكاري است كه مقامات كاخ سفيد سعي دارند بدين وسيله پاي روسيه در اروپا را كوتاه كنند. اين دخالت‌هاي پنهان براي گسترش حوزه نفوذ در شرق اروپا و در كنار مرزهاي روسيه سياستي است كه واشنگتن در بحبوحه تنش با مسكو دنبال مي‌كند. ارسال ناوهاي جنگي به درياي سياه و كمك چند ميليارد دلاري اروپا به دولت موقت كي‌يف، اعمال تحريم‌هاي اقتصادي عليه مسكو اقداماتي هستند كه واشنگتن در ماه‌هاي اخير در پيش گرفته است. اكنون نيز جزئيات ديگري از كمك‌هاي امريكا براي ايفاي نقش فعال‌تر در اوكراين منتشر شده كه نشان مي‌دهد واشنگتن براي تاسيس دولتي دموكراتيك در اين كشور كمك مالي كرده است. معاون وزير خارجه امريكا در امور اروپا در مصاحبه با سي ان ان تأييد كرد كه واشنگتن ۵ ميليارد دلار به اوكراين براي داشتن دولتي دموكرات تخصيص داده است. به گزارش فارس به نقل از صداي روسيه، ويكتوريا نولاند معاون وزير امور خارجه امريكا در امور اروپا دوشنبه شب اعلام كرد كه واشنگتن ۵ ميليارد دلار براي حمايت از تمايلات مردم اوكراين براي داشتن يك دولت دموكراتيك و قوي‌تر تخصيص داده است. نولاند در اين مصاحبه تصريح كرد كه اقداماتي انجام مي‌شود تا مردم اوكراين يك دولت دموكرات داشته باشند. معاون وزير خارجه امريكا مدعي شد كه امريكا پولي را صرف ناآرامي‌هايي كه در «ميدان استقلال» رخ داد، نكرده است و اتفاقاتي كه در آنجا به وقوع پيوست اقدامي خودجوش بوده است. اظهارات نولاند درباره عدم دخالت غرب در سقوط دولت ويكتور يانوكويچ، رئيس‌جمهور بركنار شده اوكراين درحالي بيان مي‌شود كه برخي نشانه‌ها از وقوع يك كودتا در اين كشور حكايت دارد، زيرا چند ساعت پس از توافق دولت با مخالفان، پارلمان اين كشور يانوكويچ را بركنار كرد. اقدامي كه سبب شد تا روسيه، غرب را به ايجاد كودتا در اين كشور متهم كند. اعلام كمك‌هاي مداخله جويانه امريكا در اوكراين درحالي است كه بحران در شرق اين كشور روز به روز پيچيده‌تر مي‌شود و احتمال تشديد درگيري‌ها در اين كشور وجود دارد. توافق چهارجانبه ژنو كه هفته گذشته مورد موافقت غرب و روسيه قرار گرفت، نه تنها به كاهش درگيري و خلع سلاح مخالفان در شرق اوكراين منجر نشده بلكه در تازه‌ترين دور درگيري‌ها تعدادي نيز كشته شدند. مداخله پنهان واشنگتن براي مقابله با روس تبارها در اوكراين مي‌تواند كفه موازنه را به نفع روسيه در اين كشور تغيير دهد و با اعلام استقلال در برخي مناطق اوكراين نفوذ روسيه بيش از پيش افزايش يابد. دخالت پنهان امريكا در اوكراين در ماه‌هاي اخير و به ويژه پس از بحران الحاق «شبه جزيره كريمه» به روسيه افزايش يافته و مقامات كاخ سفيد را به اين نتيجه رسانده است كه بايد براي مقابله با نفوذ روسيه در اين كشور اقدامات عملي و سازنده‌اي را در پيش بگيرند. مقامات واشنگتن با مداخلات همه جانبه خود در تحميل و شكل دادن يك دولت جديد در اوكراين براي خود نقشي قائل هستند. امريكا همواره سعي كرده است تا با كمك مالي به مخالفان در جمهوري‌هاي سابق شوروي بتواند با ايجاد انقلاب رنگي و مخملين و با هدف ايجاد دولتي غربگرا و دموكراتيك كفه موازنه را در رقابت با مسكو به نفع خود تغيير دهد. مداخله در انقلاب رز گرجستان و اكنون اوكراين نشان مي‌دهد كه رقابت با مسكو تاچه حد در معادلات بين‌المللي براي مقامات كاخ سفيد اهميت دارد.

وعده بايدن به حمايت از كي‌يف

درحالي كه غرب و روسيه براي پايان درگيري‌ها در اوكراين توافق كردند اما سفر متعدد مقامات امريكايي به اوكراين نشان مي‌دهد كه واشنگتن سعي دارد تا نقش فعال‌تري را در اين كشور بر عهده بگيرد. اكنون تشديد تنش بين مسكو و غرب سبب شده تا اين حضور بيش از پيش قابل توجيه باشد. در همين راستا، معاون رئيس‌جمهور امريكا در ديدار با مقامات كي‌يف، حمايت همه جانبه امريكا از كي‌يف را وعده داده است. معاون رئيس‌جمهور امريكا به رهبران سياسي اوكراين گفت كه واشنگتن در مقابل تهديدات از كي‌يف حمايت كرده و از آنها خواست تا در بازسازي دولت، فساد را ريشه كن كنند. به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، جو بايدن، معاون رئيس‌جمهور امريكا ديروز خطاب به رهبران احزاب سياسي مختلف گفت كه پيام حمايت باراك اوباما، رئيس‌جمهور امريكا را براي آنها آورده است. بايدن در ديدارهايي خصوصي با اولكساندر تورچينف، رئيس‌جمهور موقت و همچنين آرسني ياتسنيوك، نخست وزير اوكراين گفت‌وگو كرد. وي همچنين قصد دارد با فعالان دموكراسي نيز ديدار كند. سفر معاون رئيس‌جمهوري امريكا به اوكراين در حالي صورت مي‌گيرد كه اخيرا توافقي بين‌المللي براي كاهش خشونت‌ها در اوكراين به دست آمده بود. بايدن همچنين خطاب به قانونگذاران پارلمان اوكراين گفت كه يكي از اولويت‌هاي امريكا كمك به كي‌يف براي مستقل شدن از انرژي روسيه است. وي اظهار داشت: تصور كنيد كه اگر مي‌توانستيد در زمينه گاز از روسيه مستقل باشيد امروز وضعيت شما چگونه بود. معاون رئيس‌جمهوري امريكا خطاب به پارلمان اوكراين افزود: شما بايد با سرطان فسادي كه سيستم اوكراين را در برگرفته است مقابله كنيد.

MI6: لندن نبايد به اوكراين نيرو بفرستد

مقامات اطلاعاتي انگليس به نخست‌وزير اين كشور هشدار دادند كه تصميم براي اعزام نيرو به اوكراين استدلالي غلط است زيرا ‏ممكن است به درگيري با روسيه منجر شود. ‏ به نوشته نشريه ديلي ميرور، مقامات اطلاعاتي انگليس به ديويد كامرون، ‏نخست‌وزير اين كشور هشدار دادند كه هر گونه اقدام نظامي غرب در اوكراين ممكن است به جنگ با روسيه منتهي شود و اينكه ‏حمايت از اوكراين ارزش آغاز جنگ جهاني سوم را ندارد. ‏ آژانس اطلاعاتي MI6 و مقامات اطلاعاتي ارتش انگليس كه شرايط در اوكراين را بررسي مي‌كنند، هشدار دادند كه افزايش ‏بحران ممكن است به جنگ داخلي در اين كشور منجر شود. به گفته اين مقامات در اين مورد خاص، بخشي از شرق اوكراين ‏مي‌تواند اعلام استقلال كند و به روسيه ملحق شود. ‏

لاوروف: كي‌يف بايد به خشونت‌ها عليه معترضان پايان دهد

وزير خارجه روسيه در تماسي تلفني با همتاي امريكايي خود خواستار اعمال فشار ايالات متحده بر دولت اوكراين به منظور ‏جلوگيري از بروز خشونت‌هاي بيشتر در جنوب شرق اوكراين شد. ‏ وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه‌اي اعلام كرد، ‏سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در تماس تلفني خود با جان كري، همتاي امريكايي‌اش نسبت به اوضاع موجود در جنوب ‏شرق اوكراين ابراز نگراني كرد. ‏ بر اساس اين بيانيه، لاوروف تأكيد كرد كه ناتواني و عدم تمايل مقام‌هاي دولت كي‌يف براي پايان بخشيدن به خشونت‌ها عليه گروه رايت سكتور و ‏ساير ناسيوناليست‌هاي افراطي باعث بروز درگيري‌ها و تلفات بيشتر شده است. ‏ وي افزود: «اين درگيري‌ها و اعمال فشارها بايد پايان يابد و فعالان از جنبش‌هاي معترض در جنوب شرق اوكراين بايد آزاد شوند ‏كه در صورت عدم تحقق اين امر، دورنماهاي مربوط به معاهده ۱۷ آوريل در ژنو كه ميان روسيه، ايالات متحده، اتحاديه اروپا ‏و اوكراين امضا شد، به خطر مي‌افتد.» ‏وزير خارجه روسيه همچنين به همتاي امريكايي‌اش تأكيد كرد كه فشارها بر دولت اوكراين را براي جلوگيري از تداوم درگيري‌ها ‏افزايش دهد و به رهبري دولت كي‌يف تأكيد كند تا بر تعهدات خود مبني بر انجام اقدامات براي احياي ثبات در كشور پايبند بماند تا ‏به اين وسيله تنش‌ها در اوكراين پايان يابد. ‏

 

منبع : روزنامه جوان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.