این مطلب ۱۲ بار خوانده شده
گفت‌وگو با مسقط براي توافق يمن

ديپلماسي سازمان ملل براي قطع شريان حياتي انصارالله

نماينده ويژه سازمان ملل در امور يمن روز گذشته با هدف گفت‌وگو درباره بندر الحديده وارد مسقط شد ...

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از جوان، نماينده ويژه سازمان ملل در امور يمن روز گذشته با هدف گفت‌وگو درباره بندر الحديده وارد مسقط شد و با مقامات عماني ديدار كرد. بندر الحديده كه در كنترل انصارالله قرار دارد از اهميتي حياتي برخوردار است، چراكه بيش از ۹۰ درصد نيازهاي مردم يمن در شمال از طريق اين بندر تأمين مي‌شود.

 

اسماعيل ولد الشيخ احمد، فرستاده ويژه سازمان ملل در امور يمن، پس از ديدار با وزير خارجه عمان در مسقط، از اين کشور خواست در ارتباط با بندر راهبردي الحديده با نيروهاي انصارالله وارد گفت‌وگو و مذاکره شود. وي چهارشنبه ‌شب وارد مسقط، پايتخت عمان شد و با مقامات اين کشور ديدار و گفت‌وگو کرد. ولد شيخ طي اين ديدار از طرح خود در خصوص بندر راهبردي «الحديده»، واقع در غرب يمن خبر داد. بر اساس اين طرح، ولد الشيخ از پادشاهي عمان خواسته با انصارالله يمن وارد مذاکره شود و از آنها بخواهد از انجام عمليات نظامي در اين بندر اجتناب کنند. ولد الشيخ همچنين پيشنهاد کرده اين بندر به طرف سوم تحويل داده و گفت‌وگوهاي يمن از سرگرفته شود. 

 

بندر الحديده که به عروس درياي سرخ معروف است، در ۲۲۶ کيلومتري شهر صنعا پايتخت يمن قرار دارد. اين شهر، دومين بندر تجاري بزرگ يمن بعد از بندر عدن است و به دليل داشتن امکانات صادرات و واردات و نزديکي به معابر بين‌المللي حمل و نقل کالا از اهميت زيادي برخوردار است. جنگنده‌هاي ائتلاف متجاوز سعودي بعد از شروع جنگ عليه يمن، بندر الحديده به خصوص تأسيسات صنعتي و دريايي آن را بارها بمباران کردند که اين حملات به تخريب بسياري از زيرساخت‌هاي صنعتي بندر الحديده منجر شد. ائتلاف متجاوز سعودي استان الحديده را به دليل مجاورت با درياي سرخ، معبري براي ورود سلاح و تجهيزات نظامي از خارج از يمن به اين کشور مي‌داند و به همين بهانه جنگنده‌ها و ناوچه‌هاي کشورهاي ائتلاف متجاوز حملات زيادي را بر ضد استان الحديده انجام داده‌اند.  به‌رغم تخريب‌هاي گسترده اين بندر همچنان رگ حياتي يمن محسوب مي‌شود و تقريباً ۸۰ درصد کمک‌هاي بشردوستانه به اين کشور از طريق بندر الحديده وارد مي‌شود.

  

اهميت استراتژيک الحديده

در صورتي که نيروهاي ائتلاف سعودي و امريکايي بخواهند اين بندر را به کنترل خود درآورند وضعيت بحراني و تحت محاصره مردم بيش از پيش با شرايط بحراني روبه‌رو خواهد شد؛ مسئله‌اي که با نگراني جدي بين‌المللي مواجه شده و نسبت به عواقب خطرناک و غيرقابل جبران هرگونه اقدام نظامي عليه بندر الحديده هشدار داده‌اند. جيمي مک گولدريک، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل براي يمن با اشاره به اينکه بندر الحديده «مهم‌ترين‌ترين و ضروري‌ترين» ورودي براي کمک به مردم يمن است، از عربستان سعودي خواست از اقدام نظامي عليه اين بندر خودداري کنند. طي چند ماه اخير سعودي‌ها جنگ رواني و ديپلماتيك گسترده‌اي براي مجبور كردن عقب‌نشيني انصارالله از اين بندر آغاز كرده‌اند.

 

هنوز مشخص نيست که اين زمزمه‌ها تا چه حدي جنگ رواني و بلوف نظامي براي امتياز‌گيري از انصارالله است يا يک برنامه جدي براي تصرف خشونت‌آميز اين بندر. سعودي‌ها و اماراتي‌ها معتقدند با حمله به اين بندر انصارالله را مجبور خواهند کرد تا پاي ميز مذاکرات حاضر شود و امتياز بدهد. 

 

تلاش براي تسلط بر بندر الحديده وسوسه‌اي است که سعودي‌ها و اماراتي‌ها خيلي وقت پيش در ذهن داشتند، اما شرايط ميداني هيچ چشم‌انداز اميداواركننده‌اي براي سعودي‌ها و متحدانشان ايجاد نمي‌كند. نيروهاي سعودي و اماراتي قبل از رسيدن به بندر الحديده بايد زنجيره‌اي از شهرهاي کوچک را به تسلط خود درآورند که رزمندگان انصارالله با آمادگي کامل در آنجا موضع گرفته‌اند و انگيزه زيادي دارند تا تلفات نيروهاي مهاجم را به حداکثر برسانند. تحليلگران معتقدند، اگر ائتلاف سعودي موفق شد بندر عدن و بعضي مناطق ديگر يمن را به کنترل خود درآورد به اين دليل بود که نيروهاي دولتي و مردمي اين کشور در آن مناطق منافع و پايگاه اجتماعي کمي داشتند يا زمان کافي براي تقويت مواضع خود نداشتند اما بندر الحديده که در سال ۲۰۱۴ به کنترل نيروهاي انصارالله درآمد اهميت استراتژيکي حياتي براي نيروهاي يمني دارد و به همين دليل به خوبي مواضع خود را در طول اين مدت در الحديده و اطراف آن تقويت کرده‌اند. بر همين اساس، يمني‌ها اين پيشنهاد ولد الشيخ و ترک بندر الحديده و تسليم آن به طرف سوم را خيانت مي‌دانند و معتقدند ائتلاف سعودي قصد دارد تنها شريان حيات ميليون‌ها يمني را مسدود کند.

  

گاردين: عربستان عامل شيوع وباست

روزنامه انگليسي گاردين در يادداشتي تصريح کرد، شيوع وبا در يمن به دليل راهبرد ائتلاف عربستان سعودي است که غيرنظاميان را هدف قرار داده است. گاردين در اين يادداشت يادآور شد، سازمان ملل بحران وبا در يمن را بي‌سابقه عنوان کرده و اين فاجعه يکي از ابعاد وضعيت اضطراري انساني در يمن است.

 

گاردين افزود، اکنون اين شمار بالاي مبتلايان به وبا در نتيجه راهبرد ائتلاف سعودي است که غيرنظاميان و زيرساخت‌هاي يمن را هدف قرار داده و به موجب آن، اين بيماري به شکل چشمگيري شيوع يافته است. در انتهاي يادداشت آمده است، در حالي که هيچ قدرت بين‌المللي براي محکوم کردن عمليات عربستان سعودي وجود ندارد، اين شرايط سخت انساني در يمن به زودي پايان نخواهد يافت. سال گذشته سازمان ملل نام عربستان را به دليل کشتار بالاي کودکان يمني در ليست سياه ناقضان حقوق کودک قرار داد، اما بر اثر فشار سياسي و اقتصادي، از اين اقدام عقب‌نشيني کرد و بان کي مون، دبيرکل وقت فاش کرد که بر اثر فشار مالي عربستان، نام اين کشور از فهرست سياه خارج شده است؛ امري که به يک رسوايي براي سازمان ملل بدل شد.

منبع: روزنامه جوان

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.