این مطلب ۳۱ بار خوانده شده
ايران رکورد دار زائران حسيني در کربلا

اربعين؛ بزرگترين اجتماع مذهبي جهان اسلام

 

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  ،مراسم عزاداري اربعين امام حسين (ع) بزرگترين گردهمايي مذهبي جهان است که امسال با حضور ميليوني زائران در چارچوب برنامه امنيتي دقيق، برگزار شد.

به گزارش گروه بين الملل خبرگزاري تسنيم به نقل از رسانه هاي عراقي، مراسم عزاداري اربعين امام حسين (ع) بزرگترين گردهمايي مذهبي جهان است که امسال با حضور ۲۲ ميليون زائر در چارچوب برنامه امنيتي دقيق، برگزار شد.

از اين تعداد ۱۶ ميليون و ۵۰۰ هزار زائر از عراق و ۵ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر نيز از خارج عراق عازم کربلا شدند. اين در حالي است که وزير حمل و نقل عراق تعداد زائران شرکت کننده در مراسم اربعين حسيني را ۲۶ ميليون نفر اعلام نمود.

جنسيت زائران

۴۰ درصد زائران را مردان و ۶۰ درصد بقيه را زنان تشکيل مي دادند.

برنامه امنيتي

به منظور تامين امنيت زائران امام حسين (ع) در مراسم اربعين امسال ۳۰۰ هزار نيروي امنيتي و نيروهاي دفاع مردمي و داوطلب حضور داشتند، به اين ترتيب که از اين تعداد ۲۸۴ هزار نيروي امنيتي و ۱۰ هزار نيروي دفاع مردمي و پنج هزار نفر نيز نيروي داوطلب مرد و دو هزار نفر نيز نيروي داوطلب زن بودند.

حمل و نقل

۶۰ هزار خودرو به منظور ارائه خدمات به زائران اربعين در نظر گرفته شد که ۴۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو متعلق به وزارت حمل و نفل و ده هزار خودرو وابسته به ساير وزارتخانه هاي عراق بودند و علاوه بر اين يک هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس ايراني نيز براي زائران در نظر گرفته شد.

همچنين ۲۴ قطاردر مسيرهاي مختلف به زائران خدمات  ارائه مي کردند که از اين تعداد ۱۴ قطار در مسير بغداد- کربلا- بغداد در حرکت بوده و ده قطار ديگر نيز در مسيرهاي بصره- کربلا- بصره در رفت وآمد بودند.يکصد و ۴۰ فروند هواپيما نيز به طور روزانه وارد فرودگاه نجف شدند.

هيئت هاي خدمت رساني به زائران

هفت هزار و ۱۳۷ هيئت شامل هفت هزار و ۶۰ هيئت داخلي و ۷۷ هيئت عربي و غير عربي به زائران کربلا خدمات ارائه کردند.

کشورهاي شرکت کننده در زيارت اربعين

۶۰ درصد زائران از ايران، ۱۵ درصد از بحرين، هفت درصد از لبنان، چهار درصد زائران نيز از عربستان بودند.زائران کويتي، پاکستاني و  قطري به ترتيب سه ، دوو يک درصد زائران را تشکيل داده و هشت درصد نيز از ساير کشورهاي جهان بودند.

حضور ۶۰۰ خبرنگار براي پوشش اخبار مراسم

۶۰۰ روزنامه نگار و اصحاب رسانه براي پوشش اخبار اربعين امام حسين (ع) حضور يافتند.۲۱ خودرو و دستگاه پخش مستقيم براي پوشش اخبار مراسم امسال شرکت داشتند.

خدمات شهرداري

ده هزار کارمند دولتي در تامين نظافت خيابان ها در جريان حضور زائران امام حسين (ع) به فعاليت پرداختند.علاوه بر اين ۲۱ خودرو براي پخش مستقيم اخبار اربعين به کار گرفته شدند.

خدمات بهداشتي

ده هزار کادر بهداشتي براي ارائه خدمات بهداشتي و پزشکي به زائران شرکت داشتند.

منبع : رسالت

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.