این مطلب ۵۰ بار خوانده شده
تشديد چالش امريكا با اروپا، افزايش درخواست‌ها براي استيضاح رئيس‌جمهور

كاخ سفيد: دولت سايه مي‌خواهد ترامپ را ساقط كند

مشاوران نزديك رئيس‌جمهور امريكا مي‌گويند توطئه‌اي براي ساقط كردن دونالد ترامپ در جريان است.

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از جوان، مشاوران نزديك رئيس‌جمهور امريكا مي‌گويند توطئه‌اي براي ساقط كردن دونالد ترامپ در جريان است. آنها اين توطئه را به يك دولت سايه در داخل امريكا نسبت مي‌دهند كه اصطلاح «Deep State» بر آن گذاشته‌اند. بحث‌ها بر سر روابط جنجال‌برانگيز ترامپ، اطرافيان و خانواده او با روسيه درحالي جريان دارد كه  رئيس‌جمهور امريكا در خارج از مرزها هم با چالش جديدي از جانب اتحاديه اروپا روبه‌رو شده است. همه اين جدال‌ها در شرايطي است كه بحث‌ها در مورد استيضاح ترامپ نيز بيش از هر موقع ديگري از زمان ورود او به كاخ سفيد جدي شده و همين حالا ۱۰ شهر امريكا خواستار به جريان افتادن روند استيضاح او شده‌اند.

 

به نوشته پوليتيكو، استيو بانون مشاور ارشد دونالد ترامپ در كاخ سفيد مي‌گويد كه متقاعد شده يك توطئه براي ساقط كردن  دونالد ترامپ جريان دارد. او اين توطئه را به دولت سايه در امريكا نسبت مي‌دهد، به طوري كه منابع نزديك به سايت پوليتيكو مي‌گويند كه از نظر بانون، اين دولت سايه مي‌خواهد ترامپ را ساقط كند. منابع كاخ سفيد مي‌گويند كه طي هفته‌هاي اخير بعد از اينكه ترامپ، جيمز كومي رئيس اف‌بي‌آي را بركنار كرده، كاخ سفيد شاهد زنجيره به هم پيوسته از درزهاي اطلاعاتي بوده؛ درزهايي كه مربوط مي‌شوند به ملاقات‌هاي فوق العاده طبقه بندي شده اطلاعاتي با مقام‌هاي روسيه. منابع  نزديك به كاخ سفيد مي‌گويند مظنون به اين هستند كه اين درزهاي اطلاعاتي از داخل دولت به وجود مي‌آيد و كسي از داخل خود كاخ سفيد اين كارها را انجام مي‌دهد. آنها اين درزها را به «دولت در سايه» نسبت مي‌دهند، از جمله شان هانيتي مفسر كاخ سفيد در فاكس نيوز كه معتقد است اين دولت در سايه با باراك اوباما رئيس‌جمهور قبلي امريكا مرتبط است و سعي دارد  رئيس‌جمهور را نابود كند. او مي‌گويد: « وقت آن رسيده كه دولت ترامپ تا دير نشده، اين خرابكار‌ها را پاكسازي كند.» گفته مي‌شود استيو بانون كه خود فرضيه دولت در سايه را مطرح كرده، يك كميته «مشاور زمان جنگ» به راه انداخته تا با رسانه‌ها و دموكرات‌ها و درزهاي اطلاعاتي مقابله كند.

 

درخواست استيضاح؛ جدي‌تر از هميشه

در چنين اوضاع و احوالي، درخواست‌ها براي استيضاح دونالد ترامپ به سطح كم سابقه‌اي رسيده است. سايت پوليتيكو ديروز نوشت: تاكنون ۱۰ فرمانداري امريكا امضا كرده‌اند كه از نمايندگان ايالتي خود مي‌خواهند هرچه زودتر روند استيضاح دونالد ترامپ آغاز شود. اين سايت نوشته كه هر چند شايد كنگره امريكا هنوز آماده آغاز روند استيضاح رئيس‌جمهور امريكا نباشد ولي درخواست شوراي شهرها و فرمانداري‌هاي محلي، فشارها را بر نمايندگان در كنگره مي‌افزايد؛ تحولي كه حكم اوليه در به راه انداختن روند استيضاح رئيس‌جمهور است. به نوشته سايت پوليتيكو، تاكنون شش شهر از شهرهاي ايالت «ماساچوست» شامل «بروكلين»، «كمبريج»، «امهرست»، «پلها»، «لورت» و «نيوتان» درخواست استيضاح ترامپ را با نمايندگان خود در ميان گذاشته‌اند و شوراي چهار شهر ايالت كاليفرنيا نيز چنين درخواست مشابهي داده‌اند. شوراي شهر لس‌آنجلس نيز اوايل ماه مي  با تصويب قطعنامه‌اي خواستار آغاز روند استيضاح ترامپ شد. شهرهاي «ريچموند»، «آلمدا» و «بركلي» اين ايالت از امريكا نيز چنين درخواستي را داشته‌اند. «الدرمن اميا پاوار» از اعضاي شوراي شهر شيكاگو كه خواستار استيضاح اوست، گفته كه ترامپ‌ نژادپرست، متعصب و زن‌ستيز است كه تلاش دارد سياست‌ها را بنا بر باورهاي خود به اجرا گذارد، اما من بدين جهت خواستار ارائه چنين قطعنامه‌اي نشده‌ام، بلكه اين قطعنامه به اين دليل است كه ترامپ بر ايجاد موانع بر سر راه تحقيقات پيرامون نفوذ روس‌ها در دولتش، قراردادهاي تجاري و مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ رياست جمهوري ادامه مي‌دهد. همچنين دوشنبه شب صدها نفر از اهالي تگزاس با برگزاري تجمع در برابر پارلمان ايالتي اين منطقه، جلسه نمايندگان مجلس ايالتي را براي بررسي اعمال محدوديت‌هاي بيشتر براي ورود مهاجران به اين منطقه مختل كردند. معترضان در تگزاس كه در حمايت از مهاجران به خيابان‌ها آمده بودند اعلام كردند در صورتي كه مجلس ايالتي اين منطقه محدوديت‌هاي جديدي براي ورود مهاجران به اين منطقه تصويب كند، آنها از اسلحه استفاده خواهند كرد.

  

افزايش تنش با اروپا

ترامپ حالا بايد چالش با اتحاديه اروپا را هم به فهرست چالش‌هاي خودش اضافه كند. بعد از سخنان تند و تيز آنگلا مركل صدراعظم آلمان كه گفته بود اروپا ديگر نبايد روي امريكا حساب باز كند، زيگمار گابريل، وزير خارجه و معاون او نيز با صراحت هر چه بيشتر نقش رهبري امريكا به رياست جمهوري ترامپ را در نمايندگي «ارزش‌هاي غربي» زير سؤال برد. گابريل پس از ديدار با نمايندگان سازمان‌هاي بين‌المللي در رابطه با بحران پناهجويان، از «غياب ايالات متحده به عنوان ملتي مهم» سخن گفت و افزود: مسئله آخر هفته گذشته فقط بر سر ناموفق بودن اجلاس جي۷ نبود بلكه «اين متأسفانه نشانه‌اي بود از تغيير مناسبات قدرت در جهان.» معاون صدراعظم آلمان ادامه داد: «غرب اينك اندكي كوچك‌تر شده است.»

 

وزير امور خارجه آلمان تأكيد كرد كه سياست‌هاي دولت امريكا در تضاد با منافع اتحاديه اروپاست و امنيت بين‌المللي را به خطر انداخته است. گابريل مي‌گويد: «سياست‌هاي كوته‌بينانه دولت امريكا در تضاد با منافع ما در اتحاديه اروپاست.» رئيس‌جمهور امريكا در پاسخي توئيتري به آلمان‌ها نوشت: «ما يكسري تراز تجاري بزرگي با آلمان داريم، علاوه بر آن آنها بسيار كمتر از آنچه بايد به ناتو و مسائل نظامي مي‌پردازند. براي امريكا خيلي بد است. اين(روند)، تغيير خواهد كرد.»  روزنامه واشنگتن پست ديروز در يادداشتي با اشاره به چالش ترامپ با اروپا نوشت: « بيش از چهار ماه است كه كاخ سفيد ورود هيچ سفير اروپايي را تأييد نكرده و هيچ هيئت بلندپايه ديپلماتيك اروپايي را به حضور نپذيرفته است و هيچ علامتي هم ديده نمي‌شود كه كاخ سفيد علاقه‌مند باشد در آينده اين كارها را انجام دهد.» «آن اپلباوم» در يادداشت خود نوشته است: «ترامپ در سفر به عربستان مطلقاً از مسئله مهم حقوق بشر صحبت نكرد، اما در اجلاس سران «ناتو» در بروكسل خطاب به نزديك‌ترين متحدان امريكا، آنها را به بدهكار بودن هنگفت به «ناتو» و ماليات‌دهندگان امريكايي متهم كرد.» او مي‌گويد: «از همان ابتداي امر هم مشخص بود كه ترامپ «كمپاني ديكتاتورها» را كه برايش چاپلوسي مي‌كنند، به دموكرات‌هايي كه با او رفتاري معقول و درخور دارند، ترجيح مي‌دهد.»

 

نویسنده: علي قنادي

منبع: روزنامه جوان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.