این مطلب ۲۷ بار خوانده شده
دستمزد سیاهان زیر تیغ تبعیض؛

تبعیض‌نژادی در دستمزدهای آمریکایی‌ها به بالاترین حد رسید + تصاویر

در حالی که دستمزد آمریکایی‌های سفید در حدل متعادل و گاها زیاد قرار دارد، سیاهپوستان آمریکایی از دریافت سهم عادلانه خود محروم‌اند.

 

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از مشرق نیوز،  وضعیت برابری دستمزدها در آمریکا، شرایط اسفباری را نشان می‌دهد. دولت ترامپ، نه تنها قانون برابری دستمزدها که در سال‌های آخر دولت اوباما اجرایی شد را لغو کرده، که در پی این است که با لغو قانون مراقبت سلامت، عملا علاوه بر تبعیض در دستمزد، تبعیض در خدمات پزشکی را هم در حق سیاهپوست‌ها و اقلیت تمام کند.

ظاهرا دولت ترامپ برای سفیدپوست‌ها، دولت برکت و مکنت مالی بود. آنها اکنون در بهترین وضعیت مالی خود از دوران پیش از رکود ۲۰۰۷ هستند و این بدان خاطر است که رییس جمهور فعلی آمریکا صراحتا نشان داده که یک نژادپرست است. «لیز پازنر»  از پایگاه تحلیلی «آلترنت»، معتقد است که اکنون شاهد بزرگ‌ترین شکاف‌ به وجود آمده بین دستمزد سفیدپوستان و دستمزد سیاهپوستان آمریکا طی ۴۰ سال اخیر هستیم. تنها در دهه ۱۹۷۰ بود که جامعه آمریکا کمی به سمت برابری‌های فردی و اجتماعی سوق پیدا کرد.

رشد بهره‌وری از صفر درصد سال ۱۹۷۸ به ۶۲.۷ درصد سال ۲۰۱۴ رسیده است اما کافیست که به فاصله بین سفیدپوستان (آبی روشن و آبی پررنگ) و سیاهپوستان (زرد و نارنجی) توجه کنید

در سال ۱۹۷۹، میانگین دستمزد یک سیاهپوست آمریکایی به اندازه ۸۰ درصد دستمزد یک سفیدپوست بود. یعنی ۱۵ دلار در ساعت در مقابل ۱۹ دلار در ساعت. تا سال ۲۰۱۶، این مقدار به ۷۰ درصد رسید. این مقدار در بین زنان، از وضعیت بدتری برخوردار است. درست است که در سال ۱۹۷۹، میانگین دستمزد زنان سیاهپوست به اندازه ۹۵ درصد دستمزد زنان سفیدپوست بود اما کاهش بسیار زیادی را تا سال ۲۰۱۶ تجربه کرد. سقوط از ۹۵ درصد به ۸۲ درصد.

به آمارها و بررسی‌ها هم که توجه کنیم، متوجه می‌شویم که نرخ بیکاری سیاهان به طور چشمگیر بیشتر بوده است. مسئولین پژوهش و آمار، تبعیض و نابرابری تحصیلی را عاملین اصلی این وضعیت می‌بینند؛ و این وضعیت، همزمان شده با تلاش‌های بی‌وقفه ترامپ برای ریشه کردن طرح‌های اوباما با نام اصلاح قوانین به نفع همه ملت. ماه گذشته بود که ترامپ دستور لغو قانونی را داد که طی آن، هر نهادی موظف بود که گزارشی از دستمزدها به منابع ذیصلاح دولت ارائه دهد که شامل جنسیت و نژاد کارمندها هم می‌شد. بدتر از آن این بود که وی در ماه مارس، قانون «برابری دستمزدها و محل کار امن» را لغو کرد. قانون مذکور، در پی شکایات متعدد از تبعیض حقوقی، رفتار حیوانی نسبت به اقلیت‌ها، و فساد جنسی در محیط‌های کار به تصویب رسیده بود. با این تفاسیر، در برای بیماران جنسی نژادپرست در محیط‌های کار باز می‌شود و تبعیض در دستمزدها هم در کنار آن قرار می‌گیرد تا چرخه نفرت‌انگیزی کامل گردد.

اکنون نظام بانکی آمریکا اعلام کرده است که شکاف موجود می‌تواند به مرور زمان گسترده‌تر شود و فقط دولت می‌تواند چنین شکافی را رفع نماید. با این تفاسیر که رییس جمهورش به خاطر لجاجت به دنبال لغو تمامی طرح‌ها و قوانین دولت اوباماست و جمهوریخواهان حاکم بر کنگره، حاضرند که برای قطع شدن مالیات ثروتمندان، برنامه مراقبت-سلامت موسوم به «اوباماکر» را لغو کرده و این آب باریکه را هم از گلوی مردم فقیر بزنند، آمریکای امروز چیزی جز تنش و جان گرفتن موج اختلاف‌های اجتماعی نخواهد دید و این تبدیل به آشتی می‌شود که در زیر خاکستر پنهان است. مگر سیاستمداران عاقلی پیدا شوند و با اتکا بر خردورزی، این کشتی در حال غرق شدن را نجات دهند.

منابع:


http://www.alternet.org/labor/high-wage-gap-between-black-and-white-workers

https://www.forbes.com/sites/janetwburns/‎۲۰۱۷/۰۴/۰۴/trump-order-drops-pesky-regulations-on-equal-pay-sexual-harassment/#۷۴f۰۹f۲a۵c۱۰

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.