این مطلب ۴۵ بار خوانده شده

عربستان برای شبه‌نظامیان سوریه اسلحه می‌فرستد

نسخه مناسب چاپ

 

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی" بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"

به گزارش سرویس بین الملل بسیج پیشکسوتان : روزنامه "نیویورک تایمز" با استناد به اظهارات مقامات امریکایی و غربی ناشناس، روز دوشنبه گزارشی را منتشر کرد

که در آن آمده بود، این سلاح‌ها در ماه دسامبر از طریق اردن و توسط کشتی به شورشیان در سوریه رسیده است.

یک مقام غربی گفته است که هزاران مسلسل و صدها اسلحه و مقادیر نامعلومی مهمات در بین تسلیحات بارگیری شده به سوریه بوده است.

این روزنامه همچنین به نقل از یک مقام ارشد امریکایی این محموله‌ها را به عنوان پوشش لجستیکی مخالفان دولت سوریه توصیف کرده است.

یک مقام نظامی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت که خرید اخیر تسلیحات سنگین از کرواسی توسط عربستان سعودی، به نوبه خودش یک نقطه اوج محسوب نمی‌شد.

این مقام در ادامه افزود: «من متقاعد شدم که این کار در نزدیکی نقطه اوج هم نبوده است.»

در این گزارش همچنین تایید شده است که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بیش از یک سال است که تجهیزات نظامی برای شبه‌نظامیان در سوریه فرستاده‌اند و در سطوح دیگر نیز به گروه‌های نظامی که با دولت سوریه می‌جنگند، کمک رسانده‌اند، ولی میزان محموله‌های اخیر از طریق کشتی قابل مقایسه با تدارکات تسلیحاتی قبل نیست.

همچنین برخی مقامات به روزنامه تایمز گفته‌اند که بارهای هواپیمایی متعددی از سلاح‌ها از ماه دسامبر یوگسلاوی را ترک کرده‌اند، این تسلیحات بیشتر ساخت یوگسلاوی بودند و در حالی که این سلاح‌ها تا پیش از این در بحران سوریه دیده نمی‌شد، اما در ویدئوهایی که از ماه دسامبر توسط شبه‌نظامیان بر روی یوتیوب منتشر شده است، به کرات دیده می‌شود.
این سلاح‌های سنگین، شامل یک مدل خاص مسلسل، خمپاره انداز، تفنگ، نارنجک و راکت‌های ضد تانک و دیگر وسایل نقلیه زرهی بوده است.

یک مقام در واشنگتن نیز تایید کرده است که یک مقام ارشد کرواتی در تابستان سال گذشته از واشنگتن دیدار کرده است و به مقامات واشنگتن پیشنهاد داده است که کرواسی اسلحه‌های بسیاری در اختیار دارد و به دنبال کسی است که این سلاح‌ها را به دست گروه‌های مسلح در سوریه برساند.

در ادامه این گزارش آمده است: «روزنامه‌نگاران به این نکته رسیدند که هم خشاب مسلسل ساخت اوکراین که توسط عربستان سعودی خریداری شده است و هم نارنجک دستی ساخت سوئیس که برای امارات متحده عربی تهیه شده است، در دست شورشیان مسلح سوریه قرار گرفته است.»

روزنامه کرواتی "جوتارنجی لیست"، در روز شنبه گزارش داد: «در ماه‌های اخیر تعداد غیرمعمولی از هواپیماهای بارگیری اردنی در فرودگاه پلیسو در زاگرب پایتخت کرواسی دیده شده است.»

این روزنامه با افشای نقش احتمالی امریکا در ارسال تسلیحات کرواسی به سوریه، تاکید کرد که یک هواپیمای "ایلوشین ۷۶" متعلق به ناوگان حمل هوایی بین‌المللی اردن در روزهای ۱۴ و ۲۳ دسامبر و ششم ژانویه و ۱۸ فوریه درفرودگاه پلیسو در زاگرب دیده شده است.

روز یکشنبه، امریکا و انگلیس متعهد شدند که کمک‌های بیشتری به گروه‌های مسلح در سوریه بفرستند.

ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس و جان کری وزیر خارجه امریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن روز دوشنبه تاکید کرد: «ما باید حمایت خود از مخالفان سوریه را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم. ما برای انجام این کار در حال تدارک هستیم.» کری نیز با این دیدگاه وی موافقت کرد.

امریکا و متحدان غربی این کشور، به همراه ترکیه، عربستان سعودی و قطر ادعا می‌کنند که خواهان پایان یافتن به بحران سوریه هستند و همزمان برای نیروهای ستیزه‌جو در سوریه اسلحه و کمک مالی می‌فرستند.

سوریه از اواسط ماه مارس ۲۰۱۱، ناآرامی‌های گسترده‌ای را تجربه می‌کند. تعدادی از افراد از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در این خشونت‌ها کشته شده‌اند و برخی سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر نیز گفته‌اند که شبه‌نظامیان مورد حمایت خارجی در سوریه جنایت‌های جنگی مرتکب شده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید که این آشوب و هرج و مرج، با طراحی کشورهای خارج به وجود آمده و گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد تعداد زیادی از شبه‌نظامیانی که علیه دولت سوریه می‌جنگند، از ملیت‌های خارجی هستند.

منبع پرس تی وی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.