این مطلب ۲۸ بار خوانده شده
حجت الاسلام قرآئتی در مشهد:

چهارمین نیاز انسان بعد از آب و غذا و اکسیژن چیست؟ / میلیاردی دعا کنید!

رئیس ستاد اقامه نماز گفت: ما یک دعای فردی داریم و یک دعای میلیاردی؛ دعای فردی این است که آب بخورید و بگویید الهی شکر؛ اما دعای میلیاردی این گونه است که ...

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی" بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"حجت الاسلام قرائتی ظهر امروز در جمع فعالان دختر کانون های مساجد کشور در مرکز تربیت معلم شهید بهشتی مشهد به بیان توصیه‌هایی در خصوص نماز پرداخت که مشروح این سخنرانی به شرح زیر است:


ما در اسلام سه نوع قلب داریم، قلب سلیم، قلب منیب و قلب مریض؛ قلب سلیم یعنی قلبی که کینه نداشته باشد، پس همین الان هر که به ما خطایی کرده او را ببخشیم. قلبی که کینه داشته باشد قلب کثیفی است و خدا هم در آن چیزی نمی‌ریزد، من هم درون لیوان کثیف شربت نمی‌ریزم؛ پس چگونه خداوند در آن قلب رحمت بیاورد؟


مسلمانان در مکه دچار شکنجه شدند به مدینه آمدند؛ اما همسرانشان گفتند ما نمی‌آییم، مردها هم بدون حضور زنانشان به مدینه رفتند؛ زن‌ها هم بعد از مدتی به بهانه مردهایشان آمدند؛ آیه آمد که الان که همسرانتان برگشتند آنها را به زندگیتان راه دهید.


در قرآن آمده که به مردم با عدل و احسان رفتار کن؛ ولی با پدر و مادرت فقط با احسان. این یعنی هرچه پدر و مادرت به شما گفتند سکوت کنید و پاسخی ندهید مگر اینکه خلاف دستورات الهی باشد.


از نظر خدا دختر و پسر یکی هستند؛ در سوره احزاب که متعلق به زنان پیامبر است، آیه‌ آمده است که می‌گوید زن و مرد در کمال یکسان هستند، جهاد مرد جنگ و جهاد زن خوب شوهرداری است.


مرد خوب که جهادش را خوب انجام دهد، مثل مجاهد است؛ ولی زنی که جهادش را به درستی انجام دهد مثل نه، خود مجاهد است.


برای اجابت دعاهایمان میلیاردی دعا کنیم


حجت الاسلام قرائتی در ادامه با طرح این سوال که چرا دعایمان مستجاب نمی‌شود؟ گقت: این مثل این است که شما چیزی را دوست دارید؛ ولی به نفعت نیست که داشته باشید.

 

ما یک دعای فردی داریم و یک دعای میلیاردی؛ دعای فردی این است که آب بخورید و بگویید الهی شکر؛ اما دعای میلیاردی این گونه است که بعد از خوردن آب بگویید به عدد هر تشنه یک الحمدلله؛ چون من سیراب شدم، در صدقه هم این گونه است شما صدقه می دهید، می‌توانید به صورت فردی بگویید دفع بلا می‌کنم از خودم و هم می توانید به صورت دعای میلیاردی بگویید صدقه می دهم برای دفع بلا از کل موجودات هستی.


توصیه هایی برای زندگی بهتر


بیاید تصمیم بگیرد از این پس این گونه باشیم به پدر و مادرمان نیکی کنیم، کینه نداشته باشیم، به جای توصیه های فرهنگی و سیاسی مسئولان، توسعه انسانی داشته باشیم و در تمام کارهایتان میلیاردی دعا کنید نه فردی.


دخترها اگر قدر خود را می دانستند خود را رها نمی کردند


دخترها باید بدانند که هر که می‌خواهد به شما نگاه کند باید هزینه این نگاه را بپردازد، شما دخترها که خود را به حراج گذاشته‌اید بعدها ضرر می‌کنید.


خانم‌ها و دختران جامعه ما از دیه کمتر و زودتر مکلف شدنشان گله می‌کنند؛ ولی بدانید همین دیه کمتر به نفع شماست، برای مکلف شدن هم اگر زودتر به این سن رسیده اید باز هم به نفع شماست؛ چرا که از ۱۲ سالگی تا ۵۲ سالگی که ۴۰ سال می‌شود متوسط آن ۱۰ سال نماز نمی‌خوانید؛ به همین دلیل شش سال زودتر از پسرها شروع به نماز خواندن می‌کنید و چون چهار سال عمر زنان به طور میانگین از مردان بیشتر است، با آن چهار سال با شش سالی که زودتر شروع می‌شود جبران ۱۰ سالی است که نماز نمی‌خوانید؛ خدا خواسته در این مورد هم شما از آقایان عقب نیفتید.


راه های دعوت به نماز


در کتاب پیوندهای نماز ۳۵ راه برای جذب افراد بی نماز، به نماز آمده است ما برای دعوت مردم به نماز باید آن قدر از نعمت‌های خدا برایش بگوییم که شرمنده خدا شود و نماز بخواند.

 

برای این کار می‌توانید نعمت شماری، گفتن اسرار نماز، تهدیدات دوزخی، اینکه همه در تواضع هستند و تو هم تواضع داشته باش، آزادی که در شعار سیاسی است در نماز هم هست، شما در وسط نماز آزادید همه در نماز یکسان هستند. مسواک، رنگ، ازدواج، نشاط، ورزش، معاد، توحید، فریاد و نظم در نماز هست و هر یک از اینها بر ارزش نماز می‌افزاید.
 

در ازدواج مدرک گرا نباشید


این کارشناس مسائل دینی افزود: قرآن می‌گوید همه باسوادهای دنیا یک ذره سواد دارند؛ پس در ازدواج به فکر مدرک نباشید، اینکه من لیسانس هستم همسرم باید فوق لیسانس باشد؛ مگر می‌خواهید با مدرک ازدواج کنید اگر این گونه بود تمام مراجع باید بدون همسر می‌بودند.


شما تا کنون یک اشتباه کرده‌اید از این پس دیگر آن را تکرار نکنید و آن این بود که تا دخترم درسش تمام نشود شوهرش نمی‌دهیم، من تمام دخترهایم به غیر از آخری که در دوران دانشجویی ازدواج کرد، مابقی را در دوران دبیرستان عروس کردم حتی نوه دختری ام را در ۱۳ سالگی عروس و نوه پسری‌ام را در ۱۷ سالگی داماد کردم.


ازدواج نیاز بشر بعد از اکسیژن، آب و غذاست که حکم لباس را دارد


ازدواج همان لباس است. حرف شما که دخترم را شوهر نمی‌دهم درست مثل اینکه به فردی که تشنه است بگویم تا درست تمام نشود به تو آب نمی‌دهیم.


اولاد کمتر ضد قرآن است، در قرآن آمده است که شما کم بودید ما شما را زیاد کردیم، من به عنوان آخوند مقاوم شناخته شده‌ام که در مقابل رسانه ها اعلام نکردم فرزند کمتر بیاورید.


مسجد باید زینت داشته باشد


سوغاتی مشهد این است که با نماز غلط بیایید و با نماز درست بروید؛ پس از این پس نمازهایتان را صحیح بخوانید.


یکی از راه های دعوت به قرآن و نماز این است که فردی که او را دعوت می‌کنیم، احساس نکند که ما از او برتریم باید خیلی طبیعی برخورد کنیم.


چرا دختر بچه‌ها می‌گویند برویم عروسی؛ ولی هیچ موقع نمی‌گویند برویم مسجد؟ زیرا در عروسی مادرش شاد و زینت کرده است، مادر در مسجد هم همین گونه باشد، مسجد در دسترس باشد فقط با لباس و چادر مشکی مسجد نرویم و فقط برای مراسم های عزاداری آنجا نباشیم تا کودک جذب شود.


خودسازی یعنی بوسیدن دست مادر


سال گذشته در نهضت سوادآموزی که بودم جمعی از دخترها آنجا حضور داشتند همه شلوغ، به غیر از یکی از آنها که سرش را مدام پایین انداخته بود پرسیدم چرا این گونه است؛ گفتند او مدتی است در حال خودسازی است یاد فردی افتادم که در خیابان مدام به شکمش نگاه می‌کرد؛ چرا که دکتر گفته بود مراقب شکمت باش. او حرف دکتر را و آن دختر هم حرف قرآن را بد برداشت کرده بود. خودسازی چیز دیگری است، تنها سکوت و قیافه عبوس گرفتن نیست.


ما در اسلام فارغ التحصیل نداریم


مشکلات ما این است که خالص نیستیم، درهای طلای حرم را می بوسیم؛ اما حس بوسیدن درهای چوبی را نداریم.


مادرم کمر من را که ۴۰ روز بود درمان نداشت، با اشک چشمانش شفا داد؛ چرا که خالص بود حتی با اینکه ذره‌ای سواد نداشت. اگر در اسلام فارغ التحصیل داشتیم هیچگاه خداوند به پیامبرش نمی‌آموخت «رب ذنی علما» علم ما زیاد است و پایانی ندارد.

 

توصیه‌های کپسولی برای زندگی بهتر


اسلام با بیرون آمدن زن مشکلی ندارد؛ اما اگر می‌خواهد در خانه باشد باید دانشمند شود و مطالعه کند.


همیشه قلم و کاغذ همراهتان باشد؛ اگر می خواهید چیزی را یاد بگیرد به آن دل بدهید نه گوش.


عقل می‌گوید ما باید دین داشته باشیم، همیشه دستمان را بگذاریم در دست کسی که ما را ساخته است، نه کسی که ساخته دست اوست.

 

آدم در تلویزیون باید دل بدهد نه گوش، اگر می‌خواهید چیزی یاد بگیرید راهش دل دادن است.

 

تفاوت بدحجاب با بی‌حجاب در نیم کیلو است، پس اگر کسی حجاب داشته باشد ضرری نکرده.

انتهای پیام/

خبرگزاری دانشجو

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.