این مطلب ۴۰ بار خوانده شده
آیت‎الله صدیقی:

مسجد محله‎محور یعنی محله قرآن‎محور

امام جمعه موقت تهران با بیان این که مسجد سلامت روح بشر را تضمین می‌کند،گفت: این که می‌گوییم محله مسجدمحور، به معنای محله قرآن‎محور، اخلاق‎محور و محبت‎محور است.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به نقل از بسیج،  آیت‎الله صدیقی، امام جمعه موقت تهران در اولین همایش محله مسجدمحور که بعد از ظهر دیروز در حسینیه ارشاد برگزار شد، با بیان اینکه همانگونه که برای حفظ امنیت سیاسی خودمان نیاز به نیروهای انقلابی، اطلاعاتی و نظامی داریم، همانطور که برای حفظ سلامتیمان نیاز به برخی مراقبات و درمانها داریم، همانطور که برای حفط کشورمان به مرزبانها نیاز داریم، اگر تمام اینها بدون فرهنگ، اخلاق و ایمان باشد اثرگذار نخواهد بود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه کشورهای قدرتمند مسلح به اتم هستند، اما تاکنون به هیچ جایی نرسیده‌اند و آمریکا نتوانسته‌ است امنیت آنان را تضمین کند، یادآور شد: امروزه وقوع جریانات تکفیری؛ کودک کشیها و تحمیل جنگها، نشان‎دهنده این است که بشر برای تأمین امنیت نیاز به اعتقادات، اخلاقیات و آشنایی با شرعیات و وظایف اجرایی دارد. لذا پیامبر اکرم(ص) در نخستین گامشان در تشکیل حکومت اسلامی، ساختن مسجد را محور قرار دادند.

کجای عالم رهبری حسینیه‎نشین را سراغ دارید؟
وی با بیان این مطلب که مسئولی که در مسجد تربیت‎شده و خداباور و متخلق با اخلاق است، با انسان تربیت‎نشده و متکبر و مغرور تفاوتی از زمین تا آسمان دارد، تصریح کرد: کجای عالم رهبری را سراغ دارید که در اوج قدرت، حسینیه‎نشین باشد و در برابر جناحهای مؤمن احساس خضوع کند و بگوید من از چهره‎های شما خجالت می‎‌کشم و به دست و بازوی شما بوسه می‌‎زنم؟ اینها همه نشان از تربیت و آثار مسجد است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه امام خمینی (ره) نیز از مسجد با عنوان سنگر یاد می‎‎‌کردند، افزود: بنده در خاطرم هست که در جریان انقلاب اسلامی بسیاری از مردم با گفتن جمله «به فرمان خمینی پیش به سوی مسجد»، به سمت مسجد حرکت می‎‌کردند، حال با وجود شکل‌گیری جریاناتی چون داعش و رفتارهای ظالمانه آنان، ضرورت بنای مسجد و محور قرار گرفتن آنها در تبلیغ دین مبین اسلام به شدت احساس می‎‌شود.

مسجد محله‎محور یعنی محله قرآن‎محور
آیت‌الله صدیقی خاطر نشان کرد: اینکه می‎‌گوییم مسجد محله‎محور به معنای محله قرآن‎محور، اخلاق‎محور، محبت‎محور و معنویات‎محور است و مسجد به عنوان کانونی برای آموزش سبک مدیریت و معاشرت در فراز و نشیبهای دنیا، انسان را به سوی بهترین الگوهای الهی سوق می‎‌‎دهد.

وی با بیان اینکه مسجد سراسر برکت و فضایی ملو از نور خداست که در آن فضا همه به اخوت و محبت دعوت می‎‌شوند، به حدیثی از امیر‏المؤمنین (ع) در اهمیت جایگاه مسجد و فوائد حضور در آن اشاره کرد و گفت: کسی که به مسجد می‎‌رود، ۳ چیز نصیبش می‎‌شود که آنها عبارت‎اند از: دعایی که می‎‌کند و خدا به وسیله آن بلاهایی را از او دفع می‎‌کند یا توفیق آشنایی با برادری الهی را پیدا می‌‎کند که حمایت‎کننده اوست یا اعتقاداتش ریشه‎دارتر خواهد شد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آیه ۱۸ سوره توبه «انَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَهَ وَآتَی الزَّکَاهَ...» یاداور شد: تعمیر ـ مساجد چه در ظاهر و چه به صورت فرهنگی ـ دست هر کسی سپرده نمی‌‎شود، بلکه خداوند می‎‌فرمایند کسانی می‌‎توانند مساجد را بسازند که ایمان به خدا و روز قیامت دارند و اهل اقامه نماز و پرداخت زکات هستند.

آیت‎الله صدیقی اظهار کرد: انسانهایی که امروزه برای دفاع از حریم اهل‎بیت (ع) جانشان را در کف دست گرفته‎اند، کسانی که ۸ سال در جبهه‎های نبرد حق علیه باطل از خاک میهن دفاع کردند، همگی از سنگر مسجد برخاسته‎اند و این بدین معناست که مسجد موجب تأمین امنیت و ایجاد آرامش می‎‌‎شود.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.