این مطلب ۳۰ بار خوانده شده
آیت‌الله مکارم‌شیرازی در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهور:

مردم باید نتیجه کاهش تورم را در سفره‌ها ببینند؛ رئیس‌جمهور ایجاد شبکه ملی را جدی بگیرد‌

مرجع تقلید شیعیان گفت: مردم باید نتیجه پایین‌آمدن تورم و رشد اقتصادی کشور را بر سر سفره‌های خود ببینند.

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  به‌نقل از دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تبریک اعیاد و مناسبت‌های مذهبی ماه ذی‌الحجه، با بیان اینکه "همواره از رئیس‌جمهور حمایت کرده‌ام"، اظهار داشت: ما معتقدیم که باید رئیس‌جمهور را حمایت کرد، چون منتخب مردم است و حکم وی نیز از سوی رهبری تنفیذ شده و عبور از رئیس‌جمهور نیز درست نیست.

وی افزود: ما در عمل هم از رئیس‌جمهور حمایت کرده‌ایم، ولی این بدین معنا نیست که اگر کاستی یا آسیبی دیدیم آن را گزارش ندهیم و اعلام نکنیم، اتفاقاً حمایت در آن است که آسیب‌ها گفته و برطرف شود.

مرجع تقلید شیعیان با اظهار اینکه "هم حمایت از رئیس‌جمهور و هم بیان مسائلی که گاه به‌صورت آسیب و ضعف و مشکل است، هر دو را وظیفه خود می‌دانیم"، خاطرنشان کرد: البته نقد و تذکر نباید با زبان گزنده باشد، بلکه باید با زبان و ادبیات دوستانه انجام شود.

وی اصلاح نظام بانکی و مالیاتی را از دیگر ضرورت‌ها شمرد و تصریح کرد: کاهش نرخ سود در روزهای اخیر اقدام خوبی بود که باید تداوم یابد، همچنین نظام مالیاتی کشور باید به‌سوی حمایت از تولیدکنندگان باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه ابراز کرد: مالیات باید بر درآمد باشد نه بر باید، اینکه به کارگاهی گفته شود گتو فلان مبلغ سرمایه‌گذاری کرده‌ای و باید فلان مبلغ سود داشته باشی و فلان مبلغ هم باید مالیات بپردازی" این یعنی مالیات بر باید و این درست نیست.

وی ادامه داد: البته باید جلوی فرارهای مالیاتی و کسانی را که رقم‌های کلان بدهکار هستند نیز گرفت، ولی ملاحظه افراد ضعیف و کارهای تولیدی کوچک را نیز باید داشت.

آیت‌الله مکارم شیرازی عنوان کرد: مملکت نباید به‌صورت جزیره‌ای اداره شود و هر اداره و سازمانی برای خود تصمیم بگیرد، اگر منطق اداره اقتصاد کشور، جزیره‌ای باشد مشکلات حل نخواهد شد، و این از وظایف رئیس‌جمهور است که بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را به هم مرتبط کند.

وی مسئلۀ قاچاق را از دیگر معضلات نظام اقتصادی کشور برشمرد و بر لزوم انجام یک جراحی بزرگ برای حل این مشکل تأکید کردند.

مرجع تقلید شیعیان بر اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: نکته مهم دیگری که قبلاً نیز بر آن تأکید کرده‌ام، اصلاح نظام پرداخت یارانه است. یارانه افراد غنی باید حذف و یارانه افراد ضعیف بیشتر شود. همچنین عمده یارانه باید به بخش تولید اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه مردم باید نتیجه پایین آمدن تورم و رشد اقتصادی کشور را بر سر سفره‌های خود ببینند، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و تولید کار برای جوانان نباید سبب غفلت از رسیدگی به مسائل فرهنگی، اخلاقی و دینی شده و یا تحت‌الشعاع قرار گیرد و باید در کنار مسائل اقتصادی، مسائل فرهنگی را نیز پررنگ تعقیب کرد و تحت تأثیر فرهنگ‌های خارجی قرار نگیریم، ما یک ملت مستقل هستیم و مسائل فرهنگی باید مطابق اعتقاداتمان دنبال گردد.

وی ضمن تشکر از نیروهای امنیتی ــ انتظامی کشور، امنیت حال حاضر کشور را حاصل وحدت و انسجام نهادهای مختلف امنیتی، نظامی و انتظامی کشور و ازخودگذشتگی افرادی مثل شهید محسن حججی دانست و گفت: باید در آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، رسانه‌ها؛ در همه اینها اعتقادات مردم را محکم کنیم تا هم تأثیر در اقتصاد بگذارد و هم دشمن را مرعوب کند.

استاد برجسته حوزه علمیه بر ضرورت وحدت بین همه دستگاه‌ها و نهادهای کشور، اشاره و تصریح کرد: باید از فضای انتخابات عبور کنیم و به‌فکر ساختن کشور باشیم و همه بدانیم که در برابر دشمنان، راهی جز اتحاد نداریم و لازمۀ این اتحاد گذشت است، اینکه در مدیریت‌ها از همۀ جناح‌ها استفاده شود، پیشنهاد می‌کنم جلسات سران قوا به جلساتی مستمر و منظم با فواصل زمانی کوتاه‌تر تبدیل شود، چراکه گفت‌وگوهای رودررو و مستقیم بسیاری از سوءتفاهمات را رفع می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی در پایان درباره مسئله فضای مجازی نیز ابراز کرد: به رئیس‌جمهور بگویید که مسئله فضای مجازی را فراموش نکند که مسئله‌ای حیاتی است و در اصلاح فرهنگ ما خیلی مؤثر است، شبکه ملی را باید جدی بگیرند که اگر جدی نگیرند دشمن از این فضا خیلی استفاده می‌کند و این کار راه‌حل دارد که قبلاً عرض کرده‌ام.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.