این مطلب ۳۸ بار خوانده شده

فاز اول بیداری اسلامی در بحرین به ثمر نشست/ دستور اوباما برای خروج ناوگان پنجم دریایی آمریکا از بحرین

چاک هیگل در نهایت پیشنهاد کرده بود مقر ناوگان پنجم به نقطه مطمئن تری انتقال یابد که باراک اوباما، استدلال های هیگل را برای جابه جایی مقر ناوگان پنجم پذیرفته و دستور مکان یابی جدید را صادر کرده است.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت" دو ماه پس از آنکه پنتاگون جمع بندی خود را به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درباره محل استقرار سرفرماندهی ناوگان پنجم در بحرین و جابجایی این مقر ارائه داد، بحرین قرارداد جدیدی با انگلیس منعقد کرد و «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس در بیانیه کوتاهی اعلام کرد: «انگلیس دوباره حضور نظامی طولانی در خاورمیانه خواهد داشت.»

پایگاه خبری "الوقت" نوشت: پیش از این در اوایل اکتبر گذشته (مهرماه)، "چاک هیگل" وزیر دفاع آمریکا که به سبب ناتوانی در حل بحران کوبانی سوریه از مقام خود برکنار شد طی نامه محرمانه ای به رئیس جمهور امریکا جمع بندی تیم بازرسی خود را به این شرح اعلام کرده بود: «روند تحولات بحرین و عدم توانایی دولت آل خلیفه در پایان دادن به اعتراضات رو به افزایش مردمی و یا رسیدن به توافق با آنان، محیط منامه را برای سرفرماندهی ناوگان پنجم ناامن کرده و هر گونه تردد نیروها در شهر با مخاطرات و موانع جدی مواجه کرده است.»

وی در ادامه نامه خود نوشته بود: «ادامه وضعیت فعلی در بحرین و در حالی که از نظر مردم این کشور، آمریکا مدافع دولت بحرین به حساب می آید، وقوع اتفاقات حاد علیه نیروها و تجهیزات نظامی ناوگان پنجم نظیر اتفاقاتی که در گذشته در "ظهران" علیه ما اتفاق افتاد و نمونه های دیگری هم در تحولات اخیر منطقه قابل اشاره است، دور از ذهن نیست.»

چاک هیگل در نهایت پیشنهاد کرده بود مقر ناوگان پنجم به نقطه مطمئن تری انتقال یابد. خبرهای بعدی بیان گر آن است که باراک اوباما، استدلال های هیگل را برای جابه جایی مقر ناوگان پنجم پذیرفته و دستور مکان یابی جدید را صادر کرده است.

اندکی پس از آنکه مقامات سعودی از موضوع جابه جایی مقر ناوگان پنجم دریایی آمریکا مطلع شدند، «متعب » پسر ملک عبدالله و وزیر گارد ملی عربستان را در روز ۲۴ نوامبر به واشنگتن اعزام کردند تا نگرانی عربستان سعودی را از این تصمیم امریکا به اطلاع برساند.

سخنان متعب پس از بازگشت از این سفر و اعلام علنی این نکته که عربستان با آمریکا درباره بحرین اختلاف نظر دارد، نشان داد که مقامات ارشد آمریکا در این ملاقات بر حتمی بودن جابجایی مقر ناوگان پنجم خود تأکید کرده اند.

پس از این مقامات عربستان و بحرین به سمت انگلیس رفتند تا خلأ نظامی آمریکا در بحرین که به نوعی مقدمه خروج نظامی آمریکا از خلیج فارس نیز به حساب می آید، توسط نیروهای نظامی انگلیس پر شود. روز شنبه ششم دسامبر، «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر به بحرین قرارداد احداث پایگاه نظامی در بحرین با هزینه ۱۵ میلیارد پوند با مقامات بحرینی به امضا رساند که بخش اعظم این هزینه توسط پادشاهی بحرین تأمین خواهد شد.


هم زمان با حضور هاموند در منامه، «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس در بیانیه کوتاهی اعلام کرد: «این پایگاه، حضور ناوگان دریایی سلطنتی را به طور دائمی گسترش داده و بریتانیا را قادر می سازد تا کشتی های بیشتر و بزرگ تری را برای تقویت ثبات خلیج اعزام کند. حالا ما بار دیگر برای مدت طولانی در خلیج مستقر خواهیم شد.»

در عین حال روزنامه انگلیسی گاردین به طور ضمنی ترس از پیروزی قیام مردم بحرین را دلیل انعقاد این قرارداد نظامی - امنیتی بین دو پادشاهی انگلیس و بحرین اعلام کرد و به نوعی بر نامه محرمانه میان پنتاگون و کاخ سفید صحه گذاشت.

گاردین یک روز پس از انعقاد قرارداد مزبور نوشت: «هراس از ایران و ناآرامی های منطقه دلایل اصلی اتخاذ تصمیم ساخت پایگاه دریایی جدید در بحرین است.»

بعضی از ناظران منطقه ای با اشاره به حساسیت های مردم منطقه علیه سیاست های استیلاجویانه انگلیس معتقدند قرارداد ۶ نوامبر میان انگلیس و بحرین می تواند به بروز نارضایتی های حاد در منطقه کمک نماید.

منبع : سایت بیداری اسلامی

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.