این مطلب ۲۲ بار خوانده شده
علی اکبر ولایتی در دانشگاه عالی دفاع ملی:

تحولات جهان اسلام امریکا را به مرحله فروپاشی رسانده است

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" گفت: جهان پس از فروپاشی شوروی و نظام دو قطبی هنوز در حال شکل‌گیری است و بدون تردید بخشی از راهکارهای جهان اسلام برای اثرگذاری در هندسه قدرت جهانی برگزاری همایش‌ها و فعالیت‌های فکری است.

 

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"  "علی اکبر ولایتی" رئیس شورای سیاست‌گذاری "همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" در نشست خبری این همایش اظهار کرد: دانشگاه عالی دفاع ملی در اقدامی مبتکرانه به همراه شورای عالی بیداری اسلامی، این همایش بین المللی را با مشارکت ۶۰ نفر از سران، رهبران و پیشکسوتان بیداری جهان اسلام و نیز مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت تدوین راهبردهای اسلام در هندسه قدرت جهانی  برگزار می‌کند.

وی افزود: کمیته‌‌های اجرائی همایش با حضور موسسات علمی و دانشگاهی مرتبط در دانشگاه عالی دفاع ملی تشکیل شده و این موسسات و دانشگاه‌ها برگزاری ۴۸ نشست را به عهده گرفته‌اند که تاکنون ۳۱ نشست از آن برگزار شده است و باقی نشست‌ها تا ۳ روز آینده به اتمام خواهد رسید.

ولایتی در ادامه اظهار کرد: تاکنون ۱۰۴ مقاله علمی که حائز رتبه از بین مقالات ارسالی به همایش شده‌اند را به مرحله پایانی داوری ارجاع داده‌ایم و این خروجی بررسی‌های صورت گرفته در دانشگاه‌ها و موسسات علمی حاضر در این همایش است. تاکنون ۶۷ دانشگاه به صورت مستمر در جلسات هفتگی کمیته‌های علمی و پژوهشی همایش شرکت کرده‌اند و نوع مطالعات راهبردی است. همچنین محورهای همایش با نگاه راهبردی تعین شده و به بررسی نقاط قوت و ضعف جهان اسلام پرداخته است.

وی اذعان کرد: کتاب‌هایی را از سال قبل آماده کرده‌ایم و قرار است ۳ جلد کتاب دیگر که مجموعه ای از مقالات برگزیده ی این همایش است را تا روز برگزاری آماده و در اختیار شرکت کنندگان در این همایش قرار دهیم.

ولایتی تصریح کرد: ادامه اجلاس نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی روزهای ۲۰ و ۲۱ اسفند برگزار خواهد شد و این کار جدیدی است که طرح اولیه آن توسط آقای حسن‌بیگی رئیس دانشگاه دفاع ملی در این دانشگاه و با مشارکت بیش از ۱۰۰ دانشگاه و مرکز تحقیقاتی از جمله مرکز تحقیقات استراتژیک مقدماتش فراهم شد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش بین‌المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" گفت: در زمان برگزاری این اجلاس، مقالات در زمینه‌های مختلف که قبلا ارسال و پذیرفته شده بود عرضه خواهد شد.

 

ولایتی در ادامه این نشست در خصوص تفاوت این همایش با اجلاس‌های قبلی بیداری اسلامی اظهار کرد‌: هر دو از نظر محتوا با یکدیگر هم‌جنس هستند و در این گردهمایی افراد پیشتاز در بیداری اسلامی از سراسر جهان اسلام شرکت می‌کنند و با یکدیگر برای رسیدن به نتایج عملی در ایجاد تحول در جوامع اسلامی مشارکت دارند.

وی با اشاره به فروپاشی جهان دوقطبی افزود: آمریکایی‌ها بعد از فروپاشی شوروی به دنبال دنیایی تک‌قطبی با محوریت خود بودند، اما تحولات جهان اسلام و موفقیت‌های  جامعه اسلامی امروز امریکا را نیز به مرحله فروپاشی رسانده است.

ولایتی افزود: در این همایش به صورت جدی آسیب‌شناسی بیداری اسلامی را نیز دنبال خواهیم کرد و راهکار‌های عملی را به کشورهای اسلامی ارائه خواهیم داد.

وی در ادامه سخنان خود به تحولات بحرین، سوریه و عراق پرداخت و گفت: نهضت بحرین با همه مشکلاتی که بعضی کشورها علیه آن به وجود آوردند ادامه پیدا کرده و در دیگر کشورها مانند سوریه و عراق نیز دشمنان به موفقیتی دست پیدا نکردند؛ قطعا مقاومت پیروز است و همین تلاش دشمن در ایجاد شکاف بین مسلمین نشانه یاس دشمنان اسلامی است.

منبع : دفاع مقدس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.