این مطلب ۲۱ بار خوانده شده

تست رادارهای رهگیر و موشک‌های سامانه موشکی باور ۳۷۳

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌‌الانبیاء گفت: تست‌های سامانه موشکی باور ۳۷۳ در حال انجام بوده و رادارهای رهگیر و ردگیر، موشک‌های ارتفاع پایین، متوسط و بالای آن در حال تست هستند
نسخه مناسب چاپ

 

 

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت" امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ع) در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، درخصوص آخرین وضعیت سامانه موشکی باور ۳۷۳ (اس۳۰۰ ایرانی) گفت: کارهای آن (سامانه موشکی باور۳۷۳) بر اساس زمان‌بندی پیش می‌رود و ان‌شاالله پس از اتمام کار، وارد عرصه پدافند هوایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه تست‌های باور ۳۷۳ در حال انجام است البته تست‌های متفاوتی دارد، افزود: رادار رهگیر و ردگیر، موشک‌های مختلف سامانه موشکی باور ۳۷۳ در ارتفاع‌های پایین، متوسط و بالای آن در حال تست هستند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خانم‌الانبیاء تصریح کرد: به هر حال این پروژه زمان‌بر بوده و کارهایش در دست انجام است.


لانچرهای رونمایی شده از سامانه موشکی باور ۳۷۳

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جمهوری اسلامی ایران و شرکت "روس آبارون اکسپورت" شرکت دولتی صادرات و واردات تسلیحات و تجهیزات نظامی روسیه در سال ۲۰۰۷ قراردادی را امضا کردند که به‌موجب آن، این شرکت موظف شد که ۵ آتشبار S300 را به‌ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار به ایران تحویل دهد.

اما دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه سه سال بعد و در سال ۲۰۱۰ میلادی با صدور فرمانی، تحویل سامانه موشکی اس۳۰۰ به ایران را ممنوع کرد و سپس ایران کار ساخت نمونه مشابه این سامانه را آغاز کرد که نام آن نیز بعدها "باور ۳۷۳" اعلام شد.

"اس۳۰۰" یک سامانه موشکی سطح‌ به‌ هوای دوربرد با قابلیت استفاده در تمامی ارتفاع‌هاست. از این سامانه به‌عنوان نوع تکمیلی سامانه پدافندی اس۲۰۰ یاد می‌کنند که ایران هم‌اکنون نوع روس آن را در اختیار داشته و آن را بارها بهینه سازی کرده است.