چهارشنبه 28 دی 1401 | 08:31
سید حسن نصرالله:
شهید سلیمانی طرح اسرائیل بزرگ را در هم شکست
دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به نقش شهید قاسم سلیمانی در شکست توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه، گفت که خلأ ریاست جمهوری در لبنان، به سود هیچ کس نیست.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت" به نقل از مشرق نیوز، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز سه‌شنبه در جریان مراسم «جایزه جهانی سلیمانی برای ادبیات مقاومت» سخنرانی کرد.

نصرالله در آغاز سخنرانی خود گفت که در دو قسمت سخن خواهد گفت. بخش اول مربوط به این مناسبت و بخش دوم مربوط به لبنان است. درباره مسائل لبنان، پیرامون انتخابات ریاست جمهوری و جلسه دولت درباره برق خواهد بود.

نصرالله: شهید سلیمانی طرح اسرائیل بزرگ را در هم شکست

وی با بیان اینکه لبنان، عراق، سوریه و یمن پیروزی خود را مدیون شهدا است، ادامه داد: شهدا دستاوردهای زیادی به دست آورده‌اند. برخی از شهدا در تأثیرگذاری، ورای زمان و مکان خود هستند. امروز زمانی که به حاج قاسم سلیمانی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که وی از مکان و زمان خود فراتر است و شهید همه امت اسلامی به شمار می‌رود.

دبیر کل حزب الله، حاج قاسم را طی دو دهه گذشته، بهترین فرمانده دانست که مانع از اشغال منطقه توسط آمریکاییها شد و تصریح کرد: آنان فکر می‌کردند که اشغال عراق و سایر کشورهای منطقه بسیار آسان خواهد بود. اما محوری که تشکیل شد، این پروژه را شکست داد.

نصرالله با اشاره به طرحهای آمریکا مانند ایجاد داعش برای اشغال منطقه، خاطر نشان کرد: این طرح، بسیار خطرناک بود. محوری که با این طرح مقابله کرد، حاج قاسم در آن حضور داشت و دستاوردهای بسیاری کسب کرد. حاج قاسم، پروژه اسرائیل بزرگ را هم شکست داد. این مسئله باعث شد که امروز اسرائیل پشت دیوار و سیمهای خاردار پنهان شود و در شکست، ناامیدی به سر برد.

برای حل مشکلات منطقه، به افرادی مانند شهید سلیمانی نیاز داریم

وی با بیان اینکه باید یاد و خاطره این شهدا را زنده نگه داریم، اظهارات و موضع آنان را تبیین کنیم و دستاوردهای آنان را شرح دهیم، ادامه داد: شهدا یک ثروت فکری عظیم هستند که باید زنده نگه داشته شوند. امروز باید این الگوی واقعی و الهام‌بخش را تبیین کنیم.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه امروز منطقه نیازمند فرماندهانی مانند شهید سلیمانی است تا مشکلات آن حل شود، به فشارهای اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران، سوریه، عراق، لبنان و یمن پرداخت و گفت: در یمن هر احتمالی وجود دارد. آمریکا در لبنان مداخله دارد و این مشکلات وجود دارد. برای مقابله با این مشکلات نیازمند حضور شهید سلیمانی و امثال وی هستیم.

نصرالله در بخش دیگر سخنرانی خود درباره انتخابات ریاست جمهوری در لبنان گفت: ما حساسیت مراجع دینی درباره انتخاب رئیس جمهور را درک می‌کنیم. باید از استفاده از الفاظی که باعث تحریک فرقه‌ای شود، دوری کرد. من قاطعانه باور دارم که هیچ گروه سیاسی وجود ندارد که عمدا بخواهد موقعیت مسیحیان و مارونیها را در ریاست جمهوری لغو کند.

وی با بیان اینکه در پارلمان لبنان گروهی وجود ندارد که دو سوم کرسیها را در اختیار داشته باشد، تصریح کرد: حق ماست که خواستار ریاست جمهوری باشیم که از پشت به مقاومت خنجر نزند. هر فراکسیون سیاسی حق طبیعی اش است که بگوید ما رئیس جمهور نزدیک به حزب الله را نخواهیم. این حق آنان است.

ادامه خلأ ریاست جمهوری به ضرر همه مردم لبنان است

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه هیچ برنامه‌یزی وجود ندارد که بخواهد خلأ ریاست جمهوری ادامه داشته باشد، خاطر نشان کرد: خلأ پستهای اداری به خاطر این است که رئیس جمهور نداریم. نه مسلمانان و نه مسیحیان را در این زمینه متهم نمی‌کنیم. هیچ کس از خلأ سیاسی در کشور خوشحال نیست. باید به صورت جدی تلاش کرد و این مشکل را حل کرد.

نصرالله در ادامه به مشکل برق در لبنان پرداخت و آن را مشکل همه مذاهب و اقوام در این کشور دانست و گفت: این یک مشکل واقعی است که تأثیر خود را بر همه بخشها از جمله بهداشتی و اقتصادی گذاشته است. چندی پیش به ما گفته شد که به سوخت نیاز داریم تا بتوانیم برق بیشتری تأمین کنیم و وضعیت آن را بهبود بخشیم. کمکی که از ایران دریافت می‌کنیم کاری خواهد کرد که روند تأمین برق بر روی ریل بیافتد. این سوختها برای شش ماه کافی است.

وی با اشاره به اینکه پس از آن مسئولان ایرانی و لبنانی در سطح رسمی دیدار کردند، عنوان کرد: امیرعبداللهیان نیز به خبرنگاران گفت که ایران آماده ارائه کمک به لبنان است. وی تأکید کرد که این پیشنهاد همچنان به قوت خود باقی است، ولی آمریکاییها مانع از انجام این کار شدند و به مسئولان گفتند که این خط قرمز آنهاست.

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه باید دولت پیشبرد امور برای حل مشکل سوخت، بهبود ساعتهای تأمین برق و تمدید قراردادها جلسه برگزار کند، در پایان گفت که حزب الله برای حل مشکلات مردم و انجام وظیفه، در جلسه دولت حاضر خواهد شد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید) Answer this question to verify that you are not a spam robot.
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.