آغاز امامت جوادالائمه (ع) در سنین کودکی، تلنگری برای شیعیان بود

یک کارشناس مذهبی گفت: امام جواد (ع) در سنین کودکی به امامت رسیدند و پذیرش این موضوع در ابتدا برای مردم سخت بود.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت"   بی تردید مسیری که اسلام تا پیش از امامت حضرت جواد الائمه (ع) طی کرده بود، با  پس از آن تفاوت‌هایی چشمگیر دارد. از زمان امامت امام جواد (ع)، مقدمات برای آماده کردن جامعه جهت غیبت حضرت ولی‌عصر (عج) فراهم شد. به همین دلیل بررسی سیره عملی امام جواد (ع) برای شیعیان امروز حاوی نکات ارزشمندی است.

 

برای بررسی هرچه بیشتر سیره عملی امام جواد (ع)، با حجت الاسلام و المسلمین مصطفی میرلوحی کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی گفت‌وگو کردیم. 

وی در این باره بیان کرد: سه امام پس از امام رضا (ع) با عنوان ابن الرضا معروف شدند؛ شیعیان پیش از فرا رسیدن عصر غیبت، امام جواد (ع)، امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع) را پسر امام رضا (ع) می‌نامیدند. دوران این سه امام، دوران خاصی است؛ چرا که جامعه را برای دوره غیبت آماده کردند.  مردمی که همیشه عادت به ملاقات نزدیک پیشوایان خود داشتند، باید برای دوره یتیمی یعنی دسترسی نداشتن به امام زمانشان آماده می‌شدند.

 

این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام جواد (ع) نخستین امام شیعیان است که در سن کودکی به امامت رسید. امیر المومنین علی (ع) بعد از رحلت رسول خدا (ص) سی و چند سال داشتند؛ امام حسن (ع) نیز همین طور بودند. معمولاً سن ائمه اطهار (ع) در زمان برعهده گرفتن سکان امامت و هدایت مردم، سی سال به بالا بود. دوره امام جواد (ع)، نخستین بار بود که شیعه با امتحانی سخت، یعنی پذیرش امام با سن کم مواجه می‌شد. کسانی که امامت را یک امر زمینی و خودمانی می‌دانستند، خیلی زود در این امتحان مردود شدند.

 

وی افزود: برای برخی امامت مثل انتخاب یک فرد به عنوان بزرگ خاندان است. امامت امام نهم در سن کودکی، یک تلنگر برای شیعه بود. شباهتی جالب میان رسالت حضرت عیسی (ع) و امامت امام جواد (ع) وجود دارد. وقتی حضرت عیسی (ع) متولد شدند، همه بزرگان و مردم مقابل حضرت مریم (س) ایستادند و گفتند، چگونه این پسر از تو که یک دختر باکره هستی، متولد شده است؟! تو پدرت پیغمبر بوده است، پسر از کجا آوردی؟ پدرت و مادر ناپاک نبودند. قرآن کریم می‌فرماید که در این هنگام خداوند به مریم دستور داد که تو خودت حرف نزن و به گهواره اشاره کن و بگذار جواب این مردم بد خواه را عیسی (ع) بدهد.

 

حجت الاسلام و المسلمین میرلوحی ادامه داد: زمانی که حضرت مریم (س) به گهواره اشاره کردند، بقیه ایشان را مسخره کردند که چگونه بچه یک روزه می‌تواند جوابگو باشد. بچه ناگهان به سخن آمد که من بنده خدا هستم؛ خدا به من کتاب داده و من را پیامبر قرار داده است. همه تعجب کردند و این اتفاق برای مردم تلنگری شد که مسئله نبوت و امامت، امری الهی است. امامت امام جواد (ع) هم این گونه بود. ابتدا بسیاری از مردم امامت ایشان را نمی‌پذیرفتند؛ پس از اینکه فرزند امام رضا (ع) در همان سنین کودکی عظمت معنوی خود را نشان داد، موضوع برای همه جا افتاد.

این پژوهشگر دینی درباره دشمنی برخی با امام جواد (ع) گفت: خیلی‌ها می‌گفتند برویم این بچه را دست بیندازیم؛ حتی برخی برنامه ریزی می‌کردند که حضرت را با پرسش سوالات پیچیده به سخره بگیرند. جالب اینجاست که همه این افراد وقتی مقابل حضرت می‌ایستادند و سوالات پیچیده خود را مطرح می‌کردند، با پاسخ دقیق جواد الائمه (ع) مواجه می‌شدند و خودشان را بازنده جلسه می‌دیدند. این اتفاقات باعث شد که همه بفهمند علم و عصمت ائمه اطهار (س) الهی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی میرلوحی در پایان اظهار کرد: امام جواد (ع) شباهت‌های جالبی با دیگر ائمه اطهار (س) دارند. ایشان به مادرشان حضرت فاطمه (س) از این جهت شباهت دارند که در جوانی به شهادت رسیدند. از جهتی هم به امام حسن (ع) شباهت دارند؛ چراکه هر دو به دست همسری بی وفا به شهادت رسیدند. یک شباهت هم با امام حسین (ع) دارند و آن اینکه پیکر بی جانشان چند روز روی زمین ماند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان