سه شنبه 21 آذر 1396 | 10:00
کتاب «امدادگر بی امداد» منتشر شد
عکس
کتاب «امدادگر بی امداد» منتشر شد

شهدا امروز بیدارگر نسل جدید شده‌اند و تجدید خاطرات حماسه‌های آنها گم‌شدگان را در پیچ و خم زندگی مادی به خود می‌آورد و خوگرفتگان به روزمرگی را به پرواز می‌خواند و جاماندگان را به تکاپو، تحول و تعالی رهنمون می‌کند. 

کتاب «امدادگر بی امداد» زندگینامه شهید محمد حسین ممقانی، از فرماندهان بهداری لشگر عاشوراست که در 10 فصل تدوین شده است. فصل‌های 10گانه کتاب عبارتند از: «سرآغاز»، «اصالت و نجابت خانوادگی»، «ایمان و عبودیت»، «اعتقادات و التزام عملی به ولایت فقیه»، «بصیرت و عمل انقلابی»، «ویژگی‌های اخلاقی»، «تعامل و ارتباطات اجتماعی»، «آمادگی جسمانی و حفظ اسرار نظامی»، «رشد ذهنی و شخصیتی» و «روحیه جهادی و شهادت‌طلبی».

این فرمانده شجاع، سرانجام در جریان عملیات کربلای یک(آزادسازی مهران) به شهادت رسید. 

«...حاج مجتبی عسگری یکی از راویان ابتکارات حاج ممقانی است که از طرح ساخت اورژانسی می‌گوید که بعدها الگویی برای ساخت اورژانس در دیگر مناطق عملیاتی شد و آن طرح ساخت اورژانس در عملیات والفجر 8 بود:
- پیش از آغاز عملیات والفجر8 به خاطر جنس زمین در برپایی اورژانس مشکل پیدا کردیم و کار به کندی پیش می‌رفت تا اینکه حاج ممقانی برای بازدید به منطقه آمد و مشکل را فهمید. به فکر فرو رفت و چند لحظه بعد گفت راه حل این مشکل بشکه‌های 220 لیتری است. تعجب کردم و گفتم: حاجی منظور شما چیست؟ گفت: باید کیسه‌های شن را داخل بشکه بگذاریم. گفتم: حرف شما صحیح، اما بشکه را از کجا تامین کنیم؟ گفت: خرمشهر، در خیابان‌های خرمشهر بشکه‌های بدون استفاده زیادی وجود دارد. با هم به آنجا رفتیم و بشکه‌ها را به محل استقرار اورژانس بردیم و کیسه‌های شن در آن قرار دادیم. در کمتر از یک روز اورژانس را برپا کردیم و این کار الگویی برای تاسیس اورژانس در دیگر مناطق عملیاتی شد و به کار واحد بهداری سرعت قابل توجهی بخشید...» 

کتاب «امدادگر بی امداد» نوشته علی صبور و حمید نجار، با شمارگان 2 هزار نسخه، 110 صفحه، قطع رقعی، مصور، از سوی نشر یاران شاهد با بهای 30 هزار ریال روانه بازار نشر شده است.