چهارشنبه 19 خرداد 1400 | 12:52
روایتی از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در مناطق جنگی
روزنامه اطلاعات در 26 مرداد 1364 نوشت: «روز گذشته در جبهه‌های نبرد، دشمن نومید مذبوحانه آتش خود را بر روی مناطق تحت کنترل نیروهای اسلام شدت بخشید تا به نحوی از شرکت رزمندگان در انتخابات جلوگیری نماید؛ لکن مدافعان اسلام با آرامش در حوزه‌های ویژه جبهه نبر ح

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج پیشکسوتان جهاد و شهادت" به نقل از پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ چهارمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مردادماه 1364 درحالی برگزار می‌شد که کشور درگیر جنگ بود. در روز رای‌گیری آتش توپخانه دشمن از قبل هم شدیدتر شده بود. با این وجود، نه تنها در شهرها و روستاها، بلکه در مناطق جنگی و خط مقدم جبهه‌ها نیز مردم و رزمندگان حضوری پرشور در انتخابات داشتند.

 

روزنامه اطلاعات در 26 مرداد 1364 نوشت: «روز گذشته در جبهه‌های نبرد، دشمن نومید مذبوحانه آتش خود را بر روی مناطق تحت کنترل نیروهای اسلام شدت بخشید تا به نحوی از شرکت رزمندگان در انتخابات جلوگیری نماید؛ لکن مدافعان اسلام با آرامش در حوزه‌های ویژه جبهه نبر حاضر شدند و آراء خود را به صندوق ریختند.»

روزنامه اطلاعات در 26 مرداد 1364 نوشت: «روز گذشته در جبهه‌های نبرد، دشمن نومید مذبوحانه آتش خود را بر روی مناطق تحت کنترل نیروهای اسلام شدت بخشید تا به نحوی از شرکت رزمندگان در انتخابات جلوگیری نماید؛ لکن مدافعان اسلام با آرامش در حوزه‌های ویژه جبهه نبر حاضر شدند و آراء خود را به صندوق ریختند.» 

 

همین روزنامه، واکنش اسرای بعثی به برگزاری انتخابات را اینطور گزارش داد: «گروهی از اسرای عملیات عاشورای 2 با مشاهده حوزه رای‌گیری و شنیدن واژه «انتخابات» در تعجب فرور رفتند. آنها به کلی با مسئله‌ای به نام «انتخابات» و «رای» بیگانه بودند. یکی از اسیران به خبرنگار ما گفت در طول زندگی خود در هیچ انتخاباتی شرکت نداشته است؛ چراکه اصولا مردم عراق از یک ربع قرن پیش و به ویژه در زمان کودتای ننگین حزب بعث هرگز به پای صندوق رای نرفته‌اند و با مسئله‌ای به نام انتخابات آشنایی ندارند.»

 

 

 

مردم مناطق جنگی نیز در زیر آتش دشمن بعثی، دلیرانه در انتخابات شرکت کردند. روزنامه اطلاعات گزارش جالبی از حضور مردم ایلام در پای صندوق‌های رای دارد؛ مردمی که حتی خانه‌های خود را به خاطر حملات دشمن بعثی ویران شده می‌دیدند اما با این حال شرکت در انتخابات را بر خود واجب می‌دانستند. اطلاعات نوشت: «در ایلام، استان مقاومی که ضربات مرگبار مردم و رزمندگانش را هرگز دشمن ظالم از یاد نخوهد برد، انتخابات شکوه دیگری داشت؛ شهرهای ایلام، مهران و دهلران در طول جنگ تحمیلی مورد حملات کور دشمنِ شکست‌خورده بوده و خانه‌های بسیاری از مردم ویران گردیده است. دیروز در اردوگاه‌های محل اسکان مردمی که خانه و کاشانه‌شان را از دست داده‌اند، انتخابات، ظاهری افتخارآفرین و مفهومی عمیق‌تر و آگاهانه‌تر داشت.»

گفتنی است در انتخابات چهارم، آیت‌الله خامنه‌ای با رای مردم به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شدند.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.